Hemoroidy trpí každý třetí
Hemoroidy jsou relativně častým onemocněním, které postihuje až třetinu populace, a dokonce až polovinu lidí ve věku od 45 do 65 let. Jsou známy i určité předpoklady pro vznik hemoroidů: kromě vyššího věku mezi ně patří i ženské pohlaví, přičemž rizikem pro vznik onemocnění je hlavně těhotenství a s ním spojený vyšší tlak v dutině břišní, a tedy i na konečník. Dále ke vzniku hemoroidů přispívají opakované zácpy, sedavé zaměstnání, které zvyšuje tlak v oblasti žil konečníku, a také strava chudá na vlákninu a s tím spojená vyšší tuhost stolice.
Mezi jejich typické příznaky patří bolest, svědění a pálení v oblasti konečníku. Častým průvodním jevem je také krvácení, kterého si pacient všimne buď přímo na stolici, nebo častěji na toaletním papíru po jeho použití.
Vyskytují se v oblasti konečníku, kde se nachází četné žilní pleteně, které dohromady tvoří takzvané vaskulární polštáře. Ty pracují v součinnosti s řitními svěrači. Polštáře se plní krví a dovírají tak konečník, čímž zamezují nežádoucímu odchodu plynu či stolice. Pokud však není zajištěn dostatečný odtok nahromaděné krve, dochází ke zvyšování tlaku v cévách a jejich rozpínání, čímž ztrácí svou pružnost. Tak vznikají hemoroidy, které jsou jakousi obdobou křečových žil dolních končetin.
Léčba odpovídá závažnosti onemocnění
Závažnost onemocnění se dělí podle tzv. Golligherovy klasifikace do čtyř skupin, dle kterých se dále určuje léčebný postup. Donedávna jsme znali jen dva způsoby léčby, a to buď konzervativní, či chirurgickou.
Konzervativní léčba je dlouhodobá, ale pacienta nijak nelimituje v běžném životě ani mu nepůsobí další bolest. Spočívá v konzumaci většího množství vody a vlákniny pro změkčení a usnadnění odchodu stolice, dále pak ve zvýšené hygieně konečníku (např. pomocí odvaru z dubové kůry) a také v posilování břišního lisu a s tím spojeným usnadněním vyprazdňování. Úskalím tohoto typu léčby je použitelnost pouze u prvních tří stupňů onemocnění a také vyšší nároky na spolupráci pacienta.
Chirurgická léčba nabízí rychlé a zpravidla trvalé řešení, které se doporučuje ve vyšších stadiích hemoroidů, protože vyžaduje několikadenní hospitalizaci v nemocnici a také nepříjemné pooperační bolesti. Rozsah zákroku závisí na stupni onemocnění. Může se jednat o prosté podvázání postižených cév nebo o vynětí celého hemoroidu. Pokud se hemoroidy zkomplikují vznikem krevní sraženiny, řeší se otevřením cévy a vyjmutím sraženiny s následnou drenáží. Od rozsahu zákroku se poté odvíjí doba rekonvalescence.
Relativní novinkou na poli léčby hemoroidů je využití flavonoidů. Respektive flavonoidy se jako doplňky stravy užívají již dlouho, ale teprve nedávno byly jejich léčivé účinky na hemoroidy doloženy studií vědců z Univerzity La Sapienza v Římě.
Co jsou flavonoidy a jak fungují?
Flavonoidy jsou látky vznikající v rostlinách v důsledku jejich metabolických pochodů. Jsou známy a využívány pro antioxidační účinky.
Původ řady onemocnění, včetně hemoroidů, je přičítán nerovnováze mezi metabolity a volnými radikály v organismu. Volné radikály vznikají v průběhu metabolismu, a pokud nejsou inaktivovány, napadají ostatní molekuly a štěpí je, čímž znemožňují jejich správnou funkci a ohrožují organismus. Nejlepšími inaktivátory volných radikálů jsou právě antioxidanty.
Princip léčby hemoroidů pomocí flavonoidů je následující: flavonoidy inaktivují volné radikály, čímž zvyšují žilní napětí a tím i lymfatickou a krevní drenáž.
Dalším pozitivním účinkem flavonoidů je snížení kapilární propustnosti, čímž dochází k redukci vzniku otoků.
Flavonoidy také dovedou blokovat enzym cyklooxygenázu, který je zodpovědný za tvorbu prozánětlivých buněk. Jeho vyřazením dochází ke snížení zánětu.
Flavonoidy a hemoroidy – rychlejší ústup krvácení a méně nepříjemných pocitů v okolí konečníku
Ve zmiňované italské studii byli pacienti s hemoroidy rozděleni do dvou skupin. První skupina byla léčena flavonoidy, druhá skupina chirurgicky. V obou skupinách byli zastoupeni pacienti různého věku, pohlaví a s různě závažným stupněm onemocnění. Vědci hodnotili několik kritérií.
Tím prvním bylo krvácení z hemoroidů. U první skupiny došlo k ústupu krvácení do dvou týdnů od nasazení flavonoidů. Zatímco u druhé skupiny až po třech týdnech od zákroku.
Dále vědci hodnotili takzvané skóre análního diskomfortu – subjektivně i objektivně hodnocených potíží, které pacienti pociťují v oblasti konečníku. Experiment dopadl opět kladně pro flavonoidy, které na rozdíl od chirurgické léčby dokázaly tyto nepříjemné pocity výrazně omezit. Dalším důležitým poznatkem je skutečnost, že flavonoidy úspěšně řeší tyto potíže s hemoroidy u většího počtu lidí, než je tomu v případě chirurgické léčby, po které může často přetrvávat pocit diskomfortu.
Vše výše zmíněné je podloženo i histologickým vyšetřením tkáně, které prokázalo, že flavonoidy snižují objem vaskulárního polštáře, redukují počet cév a také pomáhají zmenšovat rozepjaté cévy, a to pomocí jejich zvazivovatění.
Nejlepším způsobem, jak užívat flavonoidy, je v léku Diozen. Na rozdíl od mnohých doplňků stravy slouží skutečně k léčbě a prevenci hemoroidů. Jeho jakost, bezpečnost a účinnost musely projít zhodnocením Státním ústavem pro kontrolu léčiv (u doplňků stravy je pouze Ministerstvem zemědělství ČR hodnocena jejich nezávadnost). A bezpečnost přípravku je sledována pravidelně i po jeho uvedení na trh. Léčba pomocí Diozenu může být hlavním léčebným postupem, ale může být i doplňkem k léčbě chirurgické – v tom případě působí zlepšení pooperačního průběhu a zkrácení doby rekonvalescence.
(ver)
Zdroje:
https://www.nature.com/articles/s41598-020-64772-0?error=cookies_not_supported&code=65066bb9-624d-4aa5-9bd4-dc86f418268e