Hemoroidy jsou časté onemocnění, které v průběhu života řeší většina dospělých. Genetické souvislosti nebyly dosud jednoznačně potvrzené, přesto je pozorováno zvýšené riziko vzniku hemoroidální nemoci u těch z nás, kde jí již někdo v rodině trpí. Příčiny vzniku hemoroidů nejsou úplně objasněny, ovšem zácpa je jedním z rizikových faktorů, a proto je důležité se jí vyvarovat a stejně tak předcházet potížím při vyprazdňování. Nevhodné stravování, návyky na toaletě a tělesné aktivity podporují vznik hemoroidálního onemocnění. Prevence vzniku hemoroidů je zaměřena právě na tyto aspekty našeho života.
Správnými návyky proti hemoroidům
Mnohé oblíbené potraviny (například sýry, fast food, brambůrky a jiné průmyslově zpracované potraviny) neobsahují dostatek vlákniny. Jednostranná strava bohatá na tyto potraviny může zvyšovat riziko zácpy a vést i k jiným obtížím s trávením. Dostatečný příjem vlákniny je pro zdravé zažívání a pravidelnou stolici důležitý. Upřednostňujte pokrmy s dostatkem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny), pitný režim (voda, bylinné čaje) a vhodný pohyb, který napomáhá pravidelnému vyprazdňování.
Jak předcházet hemoroidům
Některé potraviny, nápoje a poživatiny mohou na konečník působit dráždivě, ať už překrvením dané oblasti, nebo zvýšením napětí svěrače. Doporučujeme vyhýbat se pálivým pokrmům, kávě, kakau, alkoholu a kouření a zaměřit se na stravu bohatou na vlákninu a dostatečnou hydrataci. Pravidelný pohyb podporuje přirozený pohyb střev a vyprazdňování a je vhodnou prevencí hemoroidální nemoci. Naopak nevhodné je dlouhé vysedávání a namáhání či „tlačení“ na toaletě.
Kdy je vhodné zahájit léčbu?
Pokud se u vás objeví příznaky spojené s hemoroidy, ideální je vyhledat proktologa nebo praktického lékaře pro určení správné diagnózy a vyloučení jiných onemocnění, která se mohou v oblasti konečníku a řiti vyskytnout. Obzvláště časná stadia hemoroidálního onemocnění lze účinně léčit, a proto návštěvu lékaře neodkládejte z důvodu obav z vyšetření. Vhodnou léčbou se můžete vyhnout obtížím, které znáte z vyprávění rodinných příslušníků.
V lékárně lze zakoupit přípravky k místnímu použití, jako jsou masti nebo čípky, které nanášíme na postižená místa, respektive zavádíme do konečníku. Existují také tzv. venotonika, což jsou léky zvyšující odolnost cév a napětí žilní stěny, čímž přinášejí úlevu od bolesti, svědění nebo krvácení v oblasti konečníku. Tyto přípravky ve formě tablet obsahují flavonoidy, tedy látky přirozeně se vyskytující například v citrusech, konkrétně jde mj. o diosmin (Diozen). Dlouhodobé užívání venotonik má příznivý vliv na žilní pletence v oblasti konečníku a řiti, ale i na žilní nedostatečnost dolních končetin.
(lexi)
Zdroje:
Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Hemoroidální nemoc. ČLS JEP. 2021
https://www.verywellhealth.com/common-causes-of-hemorrhoids-3156970
https://www.prolekarniky.cz/tema/hemoroidy/detail/hemoroidy-mohou-byt-prvnim-priznakem-chronicke-zilni-insuficience-126701