Fibroskopie - kdy a jak se vyšetřuje žaludek a tenké střevo?
Je vyšetřovací metoda, pomocí které lékař vyšetřuje jícen, žaludek, dvanáctník a tenké střevo. K vyšetření se používá přístroj zvaný fibroskop. Ten se skládá se z ohebné gumové roury, procesoru, zdroje světla a obrazovky. Pomocí tohoto aparátu lékař může nahlédnout do výše zmíněných orgánů.
Jak fibroskop pracuje?
Ohebná hadice fibroskopu je zakončena optickým systémem a pracovním kanálem. Tuto část lékař zavádí ústy opatrně do hltanu, jícnu, žaludku a popřípadě tenkého střeva. Zdroj světla uvedené oblasti nasvítí a procesor přivedené informace zpracovává takže na obrazovce následně lékař prohlíží zvětšený obraz jednotlivých orgánů. Výhodou této metody je možnost odběru vzorku sliznice nebo střevního obsahu. Vzorky se dále histologicky vyšetřují.
Kdy Vám lékař doporučí fibroskopii?
Lékař Vám obvykle toto vyšetření doporučí při dlouho trvajících bolestech břicha, poruchách trávení, nevysvětlitelné chudokrevnosti apod. Přesně se vyšetření používá k určení jednotlivých typu onemocnění trávicí trubice. Například k prokázání vředové choroby, zánětlivého nebo nádorového onemocnění. Vředová choroba vede k poškození sliznice a hlubších vrstev žaludku nebo horní partie tenkého střeva. Fibroskopie je velmi přínosným vyšetřením také při krvácení do trávicí trubice. S její pomocí je možno přesně určit místo krvácení. Významnou roli hraje tato metoda při kontrole již léčených pacientů. Lékař může posoudit, jestli je pacient léčen správně.
Mám se vyšetření obávat?
Vyšetření se obávat nemusíte. Fibroskopie je sice trochu nepříjemné vyšetření, ale žádná jiná vyšetřovací metoda toto vyšetření zcela nenahradí. Vyšetření se neprovádí u pacientů s akutním onemocněním horních a dolních cest dýchacích. Jedná se zejména o rýmu, angínu a zánět průdušek. Dále se fibroskopie neprovádí u osob v těžkém stavu a u pacientů s těžkým onemocněním srdce. Je-li nutno vyšetřit dítě, provádí se výkon v narkóze.
Co mám před vyšetřením udělat?
Před vyšetřením od půlnoci nejezte, nekuřte a nepožívejte alkoholické nápoje. Pít můžete bez omezení. Ranní léky si vezměte jen ty, které jsou životně důležité (na srdce, na tlak). O výběru se předem poraďte s ošetřujícím lékařem. Na vyšetření přijďte v pohodlném oděvu.
Jak vypadá vlastní vyšetření?
Před fibroskopií můžete dostat něco na zklidnění. Záleží na Vás a zvyklosti konkrétního pracoviště. Poté se položíte na vyšetřovací stůl na levý bok. Lékař Vám bude vše vysvětlovat a na další kroky upozorňovat. Pokud máte snímací chrup odložte ho před začátkem vyšetření. Ohebnou hadici fibroskopu Vám lékař ústy zavede opatrně do hltanu. Potom musíte hadici polknout. Tento okamžik je nepříjemný, ale trvá chvilku. Dýchejte pravidelně, dýchací cesty zůstanou volné. Pravidelné dýchaní Vám pomůže překonat pocit na zvracení. Do přístroje nekousejte. Přístroj se do trávicí trubice zavádí lehce, nemusíte se obávat nějakého násilí. Vyšetření trvá zhruba 5-10 minut. Při vyšetření je možno bezbolestně odebrat z vyšetřovaných orgánů vzorek tkáně., který se dále histologicky vyšetřuje.
Co bude po vyšetření?
Po skončení fibroskopie zůstanete ještě půl hodiny v klidu v čekárně. Nezapomeňte, že jste možná dostali injekci na zklidnění a nemůžete tedy řídit celý den motorové vozidlo. Bude-li Vám proveden menší zákrok v jícnu, žaludku nebo tenkém střevě, budete vždy poučeni o možných komplikacích.
Kdy bude výsledek?
Výsledek Vám lékař oznámí ihned po výkonu. Pokud odebíral z Vašeho tlustého střeva vzorky, pak bude výsledek histologie zhruba za týden.
Jaká jsou alternativní vyšetření?
Nelze-li z nějakého důvodu provést fibroskopii, je možné použít CT, ultrazvukové nebo RTG vyšetření s tzv. kontrastem.