Hemofilikovo vaření aneb Jídlo pro zdraví i potěšení
Jezte zdravě – to se snadno řekne, ale mnohem hůře dodržuje. Je to obtížné pro zdravé lidi, a co teprve pro pacienty mající speciální diety či omezení?
Je těžké vysvětlit hlavně dětem, že se musí některým jídlům vyhýbat, protože nejsou vhodná pro jejich nemoc. I když zrovna nebolí jako třeba hemofilie.
Vyvarujte se "těžké" váhy
Celosvětovým strašákem je dětská obezita. Podle Světové zdravotnické organizace počet malých tlouštíků dosáhl 18 milionů. Děti s hemofilií jsou ohroženy nepříznivými účinky nadváhy dvojnásob – zbytečně přetěžuje jejich svaly a klouby, časem může vést k dalším komplikacím, jako např. k drobným krvácením do kloubů. Během těchto epizod krvácení se navíc dítě nechce hýbat, což ještě zhoršuje možnost nadbytečné kalorie spálit. Dle odborníků jsou děti a dospívající trpící hemofilií 2krát náchylnější k obezitě než běžná populace.
Jak ubrat centimetry bez pocení
- Kontrolujte velikost porcí a čtěte etikety obalů jídel – vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem tuku a s minimální hodnotou živin.
- Dávejte pozor na tzv. skryté nebo přehlížené kalorie, např. velké sklenice sladkých džusů.
- Zvyšte příjem ovoce a zeleniny, jsou výborným zdroj vitaminů a vlákniny.
- Kupujte zdravé obiloviny a snažte se minimálně 50 % z nich přijmout ve formě celozrnných výrobků.
- Upřednostněte mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku – obsah vápníku nižším obsahem tuků v mléce či sýrech neutrpí.
- Maso jezte hlavně libové, vhodná je i drůbež a ryby.
- Vyhýbejte se těžkým omáčkám a majonézám.
- Nezapomínejte na luštěniny, je to výtečný zdroj bílkovin nepocházejících z masa; neobsahují tuk, a tím pádem ani cholesterol.
- Vyměňte „špatné“ tuky za „dobré“ – olivový či řepkový olej udělá zdravější službu než máslo, margaríny a sádlo.
Několik dobrých rad
- Snažte se udržovat normální krevní objem a počet krvinek – napomáhají tomu železo, bílkoviny, měď, vitaminy C, B6, E a kyselina listová.
- Nedoporučuje se užívat vitamin E ve formě tablet, zvyšuje to riziko krvácení – normální pestrá strava potřebu vitaminu E pokryje.
- Během krvácení se v 15 ml ztratí 75 mikrogramů železa – jezte potraviny bohaté na železo, jako jsou játra, libové červené maso, brokolice, sušené fazole, rozinky.
- Vitamin C zvyšuje vstřebávání železa.
(vav)
Zdroj: www.hemaware.org