Pohyb – dříve zakazovaná, dnes důležitá součást léčby hemofilie
Hemofilie přináší mnoho životních omezení. Dotýkají se mimo jiné i oblasti sportu. Pohybové aktivity se hemofilikům dříve obecně nedoporučovaly. Postupem času se ale přístup odborníků k tomuto tématu změnil a některé pohybové aktivity jsou jim nyní nejen povolovány, ale přímo doporučovány. Kterým sportům je vhodné, aby se hemofilici věnovali a kterým by se přece jen měli vyhnout? A jak při hemofilii začlenit bezpečně pohyb do každodenního života?
V minulosti byla pacientům s hemofilií doporučována jen minimální fyzická aktivita, prakticky se dá říci, že jim byl sport zakazován. Současný pohled na toto téma je však výrazně odlišný. Důležitou roli v tom sehrála dostupnost nejnovějších přípravků profylaktické léčby. Pravidelná fyzická aktivita se tak stala součástí moderní léčby hemofilie, neboť působí jako prevence krvácivých epizod a poškození kloubů. Výběrem správných cviků a fyzické aktivity lze udržet kloubní rozsah a optimální stav svalů v okolí postižených kloubů. To pomáhá hemofilikům cítit se lépe a žít s jejich onemocněním kvalitnější život. Pohyb je možné do každodenního života hemofilika vnést díky praktické aplikaci.
Jak správně sportovat s hemofilií? Poradí vám speciální aplikace
Stav každého hemofilika je individuální a před každou fyzickou aktivitou s vyšším rizikem zranění je u osob s hemofilií doporučena profylaktická léčba. Jedinci s hemofilií by se tedy měli ohledně fyzické aktivity před jejím zahájením poradit se svým lékařem a ve spolupráci s ním si kontrolovat hladinu srážecích faktorů.
Užitečným pomocníkem při sportování hemofiliků je také tréninkový program a mobilní aplikace HaemActive. Byla vyvinuta ve spolupráci s fyzioterapeuty zaměřujícími se na potřeby lidí s hemofilií a je k dispozici zdarma. Nabízí přístup ke 30 cvičením pro děti i dospělé, která posílí a protáhnou svaly a zlepší rovnováhu hemofilika. Cvičení je možné provádět samostatně nebo s podporou vlastního fyzioterapeuta. Pomocí plánovače tréninku si lze sestavit svůj vlastní cvičební program, instruktážní videa pokrývají tři typy cvičení:
- posilovací – pro zesílení svalů a zpevnění kloubů,
- protahovací – pro zlepšení ohebnosti,
- koordinační – pro udržení rovnováhy.
Do aplikace jde také nahrávat vlastní videa pořízená s fyzioterapeutem hemofilika. Samozřejmě je možné jejím prostřednictvím kontrolovat průběh každého z tréninků a jejich shrnutí. Aplikace nabízí přehled, kolik cvičení bylo za měsíc provedeno a jak se cvičící cítil před cvičením a po něm. Tyto informace pomohou hemofilikům a jejich fyzioterapeutům průběžně vyhodnocovat trénink a optimálně nastavovat další sportovní aktivity. Protože správně nastavený pohyb při léčbě hemofilie prokazatelně pomáhá. Proč?
Lepší fyzická kondice = lepší odolnost hemofiliků
Silné a pružné svaly totiž zpevňují klouby a pomáhají předcházet krvácení do kloubů a jejich poškození. Dobrá kondice a dostatek energie zase tlumí pocit únavy. Správná tělesná hmotnost snižuje zátěž kloubů. A lepší rovnováha a obratnost jsou spojeny s nižším rizikem krvácení.
„Z vlastní zkušenosti vím, že pro hemofilika je nejlepší, když má co nejlepší tělesnou kondici, tedy když chlapci mohou od dětství přiměřeným způsobem cvičit, plavat, pohybovat se. Klouby a vazy jsou pak odolnější a ke krvácením tolik nedochází. Dříve šlo o začarovaný kruh – hemofilici byli chráněni před aktivitou, svalový aparát byl ochablý, docházelo ke krvácením, a tak se klouby postupně ničily a omezovala se jejich hybnost,“ popisuje svou zkušenost s aktivním životem Martin Bohůn, předseda Českého svazu hemofiliků, s diagnózou hemofilie typu A v brožurce Hemofilie s pohybem.
Jiný hemofilik, Michal Klapuch, k tématu v téže brožurce dodává: „Rád bych připojil jeden příběh: Ještě na dětské klinice si jednou při odběrech všimli, že mám větší svaly. Musel jsem přiznat, že chodím do posilovny. Hned mi vynadali, že to není pro mne dobré a že mi hrozí větší krvácení. Já to ale ignoroval, cítil jsem se dobře a během krátké chvíle došlo i k úbytku infuzí asi o 30 %. Takže jsem nakonec v nemocnici dostal pochvalu. To bylo v roce 2004.“
To, že fyzická aktivita může pomoci zlepšit účinnost léčby hemofilie a předcházet epizodám krvácení, od té doby prokázala řada studií. Nedostatek fyzické aktivity u starších osob zvyšuje riziko rozvoje dalších chorob – cukrovky, vysokého krevního tlaku, tzv. dyslipidémie (abnormálně zvýšeným hladinám lipoproteinů a lipidů v krvi), obezity anebo řídnutí kostí s následnými zlomeninami a dalšími komplikacemi spojenými s hemofilií.
Pohyb není jen podstatnou prevencí komplikací na těle, ale i na duši
Jakákoliv chronická nemoc obvykle dlouhodobě snižuje kvalitu života, což kromě pravidelného lékařského dohledu vyžaduje i nemalou míru psychické odolnosti. Za nedoporučováním pohybu hemofilikům stály také obavy z toho, že tělo vystavené hemofilii nezvládne zvýšenou zátěž a sportovní aktivita jen zvýší problémy pacienta. Vývoj medicíny i detailnější zaměření na psychiku pacientů ale postupem času ukázaly, že aktivní život má pozitivní vliv na duševní stav, který je velmi důležitým faktorem ve vyrovnávání se s nemocí.
Cílem dnešní medicíny je zajistit komplexní rekonvalescenci, a proto došlo ke zvýšené péči o psychohygienu pacientů s hemofilií. Čím větší je jejich psychická odolnost, tím odolnější je celkově naše tělo. Aktivní přístup k nemoci zlepšuje duševní zdraví, které je základem kvalitního a spokojeného života. Minimum stresu, zklidněná mysl a zdravá sebejistota jsou základem psychické pohody, se kterou se nemoci mnohem lépe čelí. Zábava, sociální interakce a sounáležitost ve sportovních skupinách pak dále posilují celkový pocit seberealizace. Je proto důležité, že podle nejnovějších poznatků mají hemofilici mnohem širší pole možností, čemu se věnovat.
Které sporty jsou pro hemofiliky vhodné a které nikoliv?
A které sporty a pohybové aktivity se tedy při hemofilii doporučuje provozovat? Plavání, chůzi, jízdu na kole, tanec, badminton, ping-pong, posilování, jógu, pilates, plachtění, golf, bowling nebo rybaření.
Rozhodně ne všechny sportovní činnosti jsou ale při hemofilii vhodné – odborníci nedoporučují zejména intenzivní sporty se zvýšeným rizikem krvácivého zranění, např. box, ragby, fotbal, karate, zápas, jízdu na motocyklu, judo, paragliding, hokej nebo skateboarding.
(rap)
Zdroje:
https://www.prolekare.cz/tema/hemofilie-s-pohybem
Kol. autorů: Brožura Hemofilie s pohybem.