Hepatitida A versus hepatitida C – kterou byste "raději"?
Nasnadě je odpověď, že žádnou. Nejlepší je prostě vyhnout se jakékoli hepatitidě, potažmo nemocem vůbec.
Obě hepatitidy napadají játra a poškozují je. Liší se ale jak v průběhu onemocnění, tak v možných následcích. Zatímco hepatitida A obvykle přichází nápadně, provázena zežloutnutím očního bělma, případně kůže, a je v naprosté většině případů provázena také výraznou únavou, nechutenstvím a bolestí v pravém podžebří, akutní stadium nákazy hepatitidou C často proběhne zcela nenápadně, bez jakýchkoli varovných příznaků.
#IMG#Nebezpečné céčko
Onemocnění hepatitidou A sice může probíhat prudce a ohrozit život pacienta selháním jater, děje se tak však naprosto výjimečně. Obvykle je člověk za několik týdnů vyléčen z akutních obtíží a po několika měsících je zcela fit a bez následků. Naproti tomu hepatitida C v podstatě vždy přechází do chronického stadia, a jelikož akutní stadium často není zachyceno (bezpečně ho lze rozpoznat pouze z krevních odběrů, klinický obraz na něj většinou nijak neukazuje, takže pacient nemá důvod vyhledat lékaře), může tiše škodit i roky, než se na nákazu vůbec přijde.
Donedávna byla hepatitida C nevyléčitelným onemocněním, které po letech vedlo zpravidla k rozvoji karcinomu jater, rychle smrtícímu typu rakoviny. V současné době je k dispozici léčba, která vede k vyléčení až v šedesáti procentech případů, je však velmi nákladná a není vhodná pro každého.
Proti hepatitidě A se lze navíc účinně chránit pomocí očkování. Očkování proti hepatitidě C dosud neexistuje. Už jste se rozhodli, kterou hepatitidu byste raději? Jistě, žádnou.
(zak)
Zdroj:
Klener et al., Vnitřní lékařství, svazek IV, Gastroenterologie, hematologie, Galén 2002
Göpfertová et al., Epidemiologie, Karolinum, 2006