Hemoroidy jsou rozšířené žilní pleteně (de facto křečové žíly) v oblasti konečníku. Později přecházejí ve výhřez (prolaps) cévních struktur, svalových vláken a okolní pojivové tkáně v řitní oblasti. Typickým příznakem je nebolestivé krvácení z konečníku, které se obvykle projevuje jako jasně červená krev na toaletním papíře nebo krev odkapávající do toalety. Časté bývá i svědění v oblasti řitního otvoru, zejména při dlouhotrvajících (chronických) hemoroidech. Vedle vnitřních hemoroidů existují také vnější hemoroidy, které zpravidla nekrvácejí, zato jsou velmi bolestivé.
Co vás s hemoroidy čeká u lékaře?
Sem tam se vyskytující nepříjemné pocity s hemoroidy zkrotíte sami, jakmile se ale vyskytne krev ve stolici, s návštěvou lékaře neotálejte. I kdyby se jednalo „jen“ o hemoroidy, což není život ohrožující onemocnění, je v každém případě nutné nejprve vyloučit jiné, mnohem závažnější onemocnění – např. rakovinu tlustého střeva (kolorektální karcinom). Dále musí lékař vyloučit i další onemocnění – např. trombózní hemoroidy, řitní trhlinu či absces nebo Crohnovu chorobu.
Při stanovení diagnózy a její závažnosti je důležitý souhrn údajů o zdraví pacienta (anamnéza) a fyzikální vyšetření. Opírá se totiž zejména o ně. Lékař se pacienta ptá na:
- rozsah příznaků,
- jejich závažnost,
- délku jejich trvání,
- četnost vyprazdňování stolice,
- související příznaky (např. zácpu nebo neschopnost udržet stolici),
- denní stravovací návyky
- a další podrobnosti o vyprazdňování (např. čas strávený na toaletě během každé stolice).
Lékař-specialista provede tzv. vyšetření per rektum a vyšetření řitní oblasti přístrojem zvaným anoskop či celého konečníku přístrojem zvaným rektoskop. Dále zkouší tzv. Valsavův manévr (speciální test se zadržením dechu a zatlačením na stolici).
Existují čtyři stupně závažnosti vnitřních hemoroidů:
- stupeň 1 – hemoroidy jsou viditelné, ale bez výhřezu,
- stupeň 2 – hemoroidy při stolici (nebo Valsavově manévru) vyhřeznou, ale samy se vrátí zpět,
- stupeň 3 – hemoroidy vyhřeznou při stolici (nebo Valsavově manévru), ale už se samy nevrátí, ale je možné je zpět zatlačit ručně,
- stupeň 4 – vyhřezlé hemoroidy už není možné vrátit zpět.
Jak se hemoroidy léčí?
Závažnější případy hemoroidů vyžadují chirurgický zásah, u lehčích případů, kterých naprostá většina, postačí režimová opatření, zejména:
1. Úprava stravy – Při obtížích s hemoroidy je doporučena strava bohatá na vlákninu (cílem je hlavně změkčení stolice).
2. Odstranění špatných návyků – Hemoroidy zhoršuje zbytečně dlouhé sezení na toaletě (např. s mobilem nebo novinami – delší čas strávený na toaletě vede ke zvýšenému tlaku na řitní oblast). Američtí vědci Garg a Singh navrhli mnemotechnickou pomůcku pro shrnutí správných defekačních návyků. V angličtině má zkratku TONE:
- Three minutes during defecation (vyprazdňování stolice trvající do 3 minut),
- Once-daily defecation (stolice jednou denně),
- No straining and no cell phone use during defecation (žádné tlačení a používání mobilů na toaletě),
- Enough fiber (dostatek vlákniny).
3. Užívání léčiv podporující odchod stolice (laxativ) – Pokud vaše potíže s hemoroidy souvisí s úpornou zácpou, vyplatí se s ní něco dělat.
4. Zvýšená hygiena řitní oblasti.
5. Léky posilující žilní stěnu (flebotonika) – Jedná se o přírodní látky (flavonoidy) i syntetické látky, u kterých je studiemi prokázáno, že zlepšují pevnost a odolnost cévních stěn, pomáhají tedy předcházet krvácení hemoroidů, svědění, hlenovému výtoku i celkovým příznakům (a to i u těhotných pacientek). K flavonoidům patří látky diosmin, hesperidin nebo rutosid (rutin). V lékárně snadno seženete léčivé přípravky s obsahem těchto látek – doporučit je možné například přípravek Diozen s účinnou látkou diosmin.
(hah)
Zdroj:
https://www.ccjm.org/content/86/9/612