Zlepšení alergie od moře: vydrží dlouho?
Dovolená u moře příznivě ovlivňuje zdraví alergika. Jak dlouho mu ale zlepšení jeho stavu po takovém pobytu vlastně vydrží?
Alergická onemocnění vznikají u pacientů s dědičnými vlohami, kteří jsou opakovaně vystaveni alergenům. Významnou roli v rozvoji onemocnění hrají také další faktory okolního prostředí, jako je znečištění, vlhkost vzduchu, teplota. Logicky je proto jedním z prvních opatření úprava okolního prostředí a snaha zamezit styku s alergenem.
#IMG#
Alergeny jsou všude
To bohužel v běžném životě není vždy možné. Pobyt v čistém prostředí ale prokazatelně zlepšuje zdravotní stav alergiků. Studie o příznivém vlivu přímořského pobytu u Severního, Jaderského nebo Mrtvého moře, na Kanárských ostrovech nebo vysokohorského pobytu v Tatrách či v Davosu nebo jiných forem klimatoterapie, jako je speleoterapie nebo pobyt v solných jeskyních, na astma a atopický ekzém byly publikovány již v padesátých letech minulého století.
Během klimatoterapie v těchto místech působí nejen čisté prostředí, ale i příznivé koncentrace a složení minerálů ve vodě i ve vzduchu, sluneční záření, vlhkost vzduchu, teplota a další faktory. Součástí léčebných pobytů je i celková a dechová rehabilitace.
Mocná psychika
Velmi důležitá je také psychoterapie. Alergická onemocnění jsou většinou chronická, celoživotní, často výrazně zasahují do života pacientů, a tak ovlivňují i psychiku. Ta potom zpětně působí na průběh nemoci.
Moře: čím déle, tím lépe
Jak dlouho tedy vydrží alergikovi zlepšení po pobytu u moře? Odpověď je jednoduchá: čím delší pobyt u moře, tím déle trvá zlepšení zdravotního stavu alergika. Nejvhodnější doba pobytu je minimálně 3 týdny, protože je nutné počítat s aklimatizací a vyrovnáním se se stresem z cesty.
Hranice je ale jistě individuální. Po 2–3týdenním pobytu dospělých pacientů na Kanárských ostrovech vydrželo zlepšení atopického ekzému polovině z nich po dobu tří měsíců. Po čtyřtýdenním pobytu u Mrtvého moře vydrží zlepšení atopického ekzému u 75 % pacientů po dobu 10–12 měsíců. S rostoucí délkou pobytu se tato čísla pochopitelně zvyšují. Jednoduše tedy – čím déle, tím lépe.
(van)