Tučná játra má každý čtvrtý Evropan
V dnešní době patří nealkoholové ztukovatění jater (NAFLD) mezi nejčastější onemocnění postihující játra. Podle statistik jím v Evropě trpí každý čtvrtý člověk. Svoji vinu na tak vysokém výskytu této nemoci hraje i fakt, že velká část populace o její existenci nikdy neslyšela. Její neznalost je častá zejména mezi těmi, kteří jsou chorobou ohroženi nejvíce – lidmi s nadváhou a obezitou.
V civilizovaných zemích patří mezi hlavní příčiny NAFLD nadměrný přísun potravy, nedostatek pohybu, zvýšená konzumace cukrů včetně slazených nápojů či zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Velmi často jím onemocní lidé, u kterých se později projeví cukrovka 2. typu či vysoký krevní tlak.
Tuk v játrech nebolí
Dalším úskalím nealkoholového ztukovatění jater je skutečnost, že poškození jater nevzniká ze dne na den, ale vyvíjí se postupně řadu let. Ve finále může skončit až život ohrožující jaterní cirhózou, které předchází několik stádií, kdy se v játrech nejprve hromadí tuk vyvolávající místní zánětlivou reakci.
Vlivem zánětu se jaterní buňky postupně přeměňují ve vazivovou tkáň, která je nefunkční, a játra tak nejsou schopná plnit své životně důležité činnosti. Nemocní jsou často dlouhou dobu zcela bez potíží. První příznaky onemocnění jsou velmi nenápadné, a dotyčný je proto většinou ignoruje. Může se jednat o zvýšenou únavu, nevolnost či tlak v pravém podžebří. Výraznější potíže se objevují až v pokročilejším stadiu poškození jater.
Se ztukovatěnými játry pozor na infarkt a mrtvici
Běžné ztukovatění jater není nijak závažné a při úpravě životosprávy se jaterní tkáň může dokonce sama zregenerovat. Nebezpečné jsou však jeho komplikace. Kromě jaterní cirhózy a s ní spojených komplikací jsou pacienti s ním navíc ohroženi vyšším výskytem srdečně-cévních chorob, které je ohrožují často více než samotné jaterní onemocnění.
Důvody jsou celkem jasné: Rizikové faktory, které se uplatňují při nealkoholovém ztukovatění jater, mohou způsobovat také srdečně-cévní nemoci. Nadbytek tuku se totiž mimo jaterní tkáň ukládá do cévní stěny, kterou postupně uzavírá, a krev tak nemůže proudit například do mozku nebo srdeční svaloviny a dochází k infarktu či mrtvici.
Pandemie nealkoholového ztukovatění jater je důsledkem především dramaticky se zvyšujícího počtu lidí s nadváhou v populaci. Život obézních je navíc komplikován i dalšími chorobami, především nemocemi srdce a cév. Pokud chcete pro svá játra, potažmo srdce a cévy udělat něco dobrého, dodržujte zásady zdravého životního stylu a snižte jeho rizikové faktory na minimum.
Zdroje:
https://www.ces-hep.cz/file/667/programovy-sbornik-abstrakt-mhd-2021.pdf
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2017/02/06.pdf
https://aasldpubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/cld.1017