Ztráta sluchu za 7 minut? Na koncertě se to může stát
Čím dál tím mladší děti se dnes na ulici, doma i ve škole pohybují převážně se sluchátky v uších. Ale i když si většinou uvědomujeme, že příliš hlasitá hudba sluchu našich dětí nesvědčí, máme sklony tento problém spíše podceňovat. Přitom se o tento smysl dá přijít více než snadno.
Na ztrátu sluchu si lze „zadělat“ už v dětství
Odborníci odhadují, že riziko částečné ztráty sluchu se týká přibližně dvanácti procent dětí a dospívajících ve věku mezi 6 a 19 lety. Ve Spojených státech toto číslo představuje více než 5 milionů dětí. Ztráta sluchu, kterou jsme dříve pokládali především za problém starších lidí, se ve skutečnosti zakládá už v dětství. Právě citlivý dětský sluch je totiž k poškození nejnáchylnější. A protože životní prostředí nás všech, děti nevyjímaje, se je stále hlasitější, i počet dětí a mladých lidí s částečnou ztrátou sluchu bude v budoucnu pravděpodobně dále narůstat.
Co jsi říkal??
Často si lidé poprvé všimnou toho, že s jejich sluchem není něco v pořádku, když v průběhu delší konverzace nejsou schopni rozlišit některá slova. Hovor sice slyší, slova a věty jako by se ale někdy splývaly v jednolitý šum. V případě dětí může nastat situace, že dítě ve třídě má problémy rozumět tomu, co říká učitel před tabulí.
Přitom k tomu, aby citlivost sluchu alespoň dočasně poklesla, není zapotřebí žádného zvlášť drastického zásahu. Odborníci uvádějí, že pouhé dvě hodiny poslechu hlasité hudby ze sluchátek nebo dokonce jen sedm minut strávených v blízkosti reproduktorů na rockovém koncertě stačí k tomu, aby se citlivost sluchu výrazně snížila na několik dní. V tom lepším případě se po pár dnech vzniklé poškození zase upraví, pokud však budeme svůj sluch vystavovat takovým situacím pravidelně, dojde po určité době k jeho nevratnému a trvalému poškození.
Pravidlo šedesáti
I když se hluk stává v našich životech takřka všudypřítomný, neznamená to, že naše děti musí v průběhu života nevyhnutelně potkat poloviční hluchota. Dětský sluch je k poškození více náchylný, ale pokud se rodičům podaří vysvětlit svým dětem, že hlasitá hudba vřískající přímo do uší jim škodí, mají z poloviny vyhráno. Zásadním způsobem ochrany sluchu před poškozením je totiž důsledná prevence. K poškození sluchu se podle odborníků vztahují dvě zprávy, jedna dobrá a jedna špatná. Ta špatná je, že pokud k trvalému poškození sluchu jednou dojde, není ho možné nijak vyléčit nebo vrátit zpět. Člověk se s ním bude muset potýkat už po celý život. Na druhou stranu, poškození sluchu je možné stoprocentně zabránit a není to ani tak složité. Stačí si zapamatovat a dodržovat takzvané „pravidlo šedesáti“:
- Při poslechu hudby mějte vždy hlasitost nastavenou na šedesát procent maximální hlasitosti nebo ještě méně.
- Hudbu ze sluchátek nikdy neposlouchejte déle než šedesát minut v kuse a poté svým uším dopřejte alespoň dalších šedesát minut oddechu.
Pro samotné rodiče je tu ještě jedno pravidlo: jakmile má jejich potomek hudbu puštěnou tak nahlas, že ji mohou ze sluchátek slyšet i lidé v jeho okolí, je třeba hlasitost nemilosrdně snížit. V takovém případě totiž určitě překračuje bezpečnou hranici.
MUDr. Helena Janíčková
Odborník uLékaře.cz