Jednou z léčebných terapií roztroušené sklerózy je tabletová léčba. Některé léky určené k léčbě zažívacích obtíží však mohou ovlivňovat jejich vstřebávání a negativně tak ovlivnit celou léčbu RS. Na paměti bychom také měli mít, že zažívací obtíže mohou být nežádoucím účinkem léků určených k terapii RS. Léčbu zažívacích obtíží bychom proto měli vždy konzultovat s lékařem.
Nežádoucí projevy roztroušené sklerózy
Nevolnost v důsledku tabletové léčby je jen jeden z mnoha příznaků RS. Roztroušená skleróza se totiž vyznačuje velkým množstvím dalších obtíží. Jejich výskyt i intenzita jsou v průběhu nemoci zcela individuální. Pro plnohodnotný život pacienta je proto zásadně důležitá nejen léčba RS, ale také jejích příznaků.
Zažívací obtíže trápí více než polovinu pacientů
S trávicími problémy se potýká až 65 % lidí s roztroušenou sklerózou. Podle studie publikované v roce 2013 se s alespoň jedním z problémů se zažíváním trvale potýkají až 2/3 pacientů. Nejčastěji byly pozorovány tyto poruchy:
- zácpa,
- jícnový reflux (zpětný tok žaludečních šťáv do jícnu),
- pálení žáhy,
- nevolnost a zvracení,
- inkontinence stolice,
- syndrom dráždivých střev a průjmy,
- nadýmání,
- žaludeční vředy,
- celiakie (nesnášenlivost lepku),
- problémy s polykáním.
Příčiny mohou být různé
Roztroušená skleróza rozhodně není jednoduché onemocnění. Její nepříjemné příznaky lze režimovými opatřeními zmírnit, ale zažívací potíže je lepší konzultovat s lékařem, zejména pokud vzniknou náhle. Příčinou totiž nemusí být nemoc samotná, ale mohou být způsobeny například infekcemi zažívacího traktu, které je nutné vyloučit zejména u akutně vzniklých průjmech a zvracení. Nezávisle na RS se mohou i u těchto pacientů objevit i další nemoci způsobující zažívací obtíže, jako jsou chronické střevní záněty, nádorová onemocnění, nemoci břišních orgánů včetně náhlých příhod břišních a řada dalších. Kromě toho se poruchy zažívání mohou objevit též jako nežádoucí účinek léků určených k terapii roztroušené sklerózy. Objasnění konkrétní příčiny zažívacích obtíží je pro další léčbu klíčové a stanovit ji může pouze lékař.
Pomoci může zdravý životní styl
Pokud lékař potvrdí, že jsou vaše trávicí obtíže způsobeny roztroušenou sklerózou, a vyloučí jiná možná onemocnění, zkuste pozměnit své stravovací návyky:
- Dodržujte pitný režim − zácpě můžete účinně předejít, když budete pravidelně doplňovat příjem tekutin.
- Jezte vlákninu − pomoci vám může také přísun potravin, které obsahují vlákninu.
- Hýbejte se − vašim střevům jednoznačně prospěje i přiměřená pohybová aktivita.
- Vyhýbejte se příliš kořeněným, dráždivým, nadýmavým a smaženým pokrmům − Pomůže vám to předejít případné nevolnosti i zvracení.
- Nepijte sycené nápoje.
- Omezte kofein − kávu a další kofeinové nápoje v případě problémů se zažíváním raději vynechte.
Při polykacích obtížích spojených s RS se kromě dietního režimu doporučuje také speciální rehabilitační cvičení, které spočívá v nácviku polykacího aktu. Využívá tzv. Mendelsohnova manévru – jeho principem je delší zadržování polknutí o 2−3 sekundy tak, aby bylo dosaženo zvýšení hrtanu při polykání.
Režimová opatření mohou napomoci i v případě poruch kontinence stolice. Vhodné je zkusit z jídelníčku vynechat sorbitol, laktózu a fruktózu. Prokázán je i účinek posilování svalů pánevního dna.
Pokud jsou nevolnost a zvracení vázány na užívání léků určených k terapii roztroušené sklerózy, je dobré užívat lék současně s jídlem, případně i mírně tučnějším. To způsobí pomalejší vstřebávání léku a pozvolnější nástup obtíží.
Léčbu nechte na lékaři
V současné době je na trhu mnoho léků určených na zažívací obtíže. Řada z nich je i volně prodejných. Výběr vhodného léku je vždy dobré konzultovat s lékařem, protože řada z nich má vliv na vstřebávání ostatních léků užívaných k terapii RS, včetně tabletové léčby. Abychom tedy mohli zažívací obtíže správně léčit, je klíčové znát jejich konkrétní příčinu.
- V případě zácpy se při nedostatečném efektu uvedených režimových opatření doporučují léky s projímavým účinkem. Doporučeny jsou především přípravky na bázi vlákniny. Lékař vám může předepsat také léky podporující střevní pohyblivost (motilitu), jako jsou například léčiva obsahující domperidon.
- Při nevolnosti a zvracení vám mohou pomoci léky snižující žaludeční kyselost a léky ovlivňující střevní pohyblivost. Při nadýmání lze podat preparáty se simetikonem.
- Proti průjmu jsou účinné léky obsahující loperamid či difenoxylát. Nejprve je však nutné vyloučit infekční příčinu průjmu, protože v tomto případě by bylo třeba nasadit úplně jinou léčbu. Pozor si dejte i na volně prodejná léčiva obsahující aktivní uhlí. Mají vysokou absorpční schopnost, a pokud s nimi užíváte současně i jiné léky, může se významně snížit nebo i zcela zabránit jejich vstřebání do těla, čímž je bezprostředně ovlivněn jejich léčebný účinek.
Léčba zažívacích obtíží je pro kvalitu života pacientů s roztroušenou sklerózou velmi důležitá. Vždy je však nutné pečlivě zvážit přínos konkrétní léčby oproti jejím rizikům. Konzultace s lékařem je proto s ohledem na zachování co nejlepší účinnosti terapie roztroušené sklerózy namístě, a to především u lidí s tabletovou léčbou.
(tich)
Více o roztroušené skleróze se dozvíte na webu www.ereska-aktivne.cz. Poradnu lékaře naleznete ZDE.
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3791579/
https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/bowel-problem-linked#1
http://www.nationalmssociety.org/NationalMSSociety/media/MSNationalFiles/Brochures/Brochure-Bowel-Problems.pdf
https://www.solen.cz/pdfs/neu/2008/04/07.pdf
http://www.remedia.cz/Clanky/Veni-Vidi/Roztrousena-skleroza-aktualne/6-K-20M.magarticle.aspx
http://www.remedia.cz/Clanky/Farmakoterapie/Lecba-roztrousene-sklerozy/6-L-hj.magarticle.aspx