Poruchu srdečního rytmu může nebo nemusí být nutné léčit. Obvykle se k léčbě přistupuje tehdy, když způsobuje významné potíže, může vést ke vzniku závažnější poruchy nebo v případě komplikací.
Existuje několik postupů, jak poruchu srdečního rytmu vyřešit. Volba metody závisí na jejím typu, délce trvání, přidružených nemocech a dalších kritériích.
- Odstranění příčiny. Některé poruchy srdečního rytmu se jednoduše vyléčí odstraněním toho, co je vyvolává. Například vysazením některého léku nebo úpravou zvýšené činnosti štítné žlázy.
- Léčba za pomoci léků. Přípravky pro kontrolu srdeční frekvence nebo obnovení normálního srdečního rytmu se nazývají antiarytmika. Srdeční rytmus zpomalují betablokátory. Pokud nemocný trpí fibrilací síní, existuje u něj zvýšené riziko vzniku nebezpečných krevních sraženin. Aby se zabránilo jejich tvorbě, předepíše mu lékař léky na ředění krve.
- Elektrická kardioverze. Řešením fibrilace síní může být i tzv. elektrická kardioverze. Jedná se o zákrok, při kterém se dvě elektrody přiloží na hrudník a elektrickým výbojem se navodí normální srdeční rytmus. Zákrok se provádí v celkové anestezii.
- Katétrová (radiofrekvenční) ablace. Při radiofrekvenční ablaci se pomocí katétru zavede přes žilní systém do srdce elektroda, která vyřadí z provozu část tkáně srdce, kde porucha srdečního rytmu vzniká.
- Kardiostimulátor. Napravit poruchu srdečního rytmu může pomoci i malé zařízení – tzv. kardiostimulátor –, které se obvykle implantuje pod kůži v oblasti pod klíční kostí a ze kterého vedou elektrody do srdce. Pokud se srdeční frekvence zpomalí příliš, přístroj vyšle elektrické impulzy stimulující srdeční sval.
- Implantabilní kardioverter-defibrilátor. Při riziku život ohrožujících poruch srdečního rytmu se pod klíční kost může voperovat také tzv. kardioverter-defibrilátor. Tento malý pomocník soustavně zaznamenává elektrickou srdeční aktivitu a v případě vážné poruchy srdečního rytmu vyšle elektrický výboj, kterým se obnoví normální rytmus srdce.
- Vagové manévry. Při některých typech rychlé srdeční činnosti jsou vhodné speciální postupy pro nápravu srdečního rytmu, například za pomoci zadržení dechu. O jejich použití a vhodnosti ale vždy rozhoduje lékař.
- Chirurgická léčba. Chirurgický zákrok je vyhrazen pro pacienty, kteří nereagují na jiné způsoby léčby.
O své srdce se starejte
Pokud se léčíte s poruchou srdečního rytmu, je důležité, abyste dodržovali rady a doporučení lékaře a léčbu užívali bez přerušení. Vyplatí se také poctivě docházet na pravidelné prohlídky k lékaři. Když dojde ke změně vašeho zdravotního stavu nebo začnete užívat jiné léky či nové výživové doplňky, oznamte to raději hned lékaři. Při poruše srdečního rytmu je vhodné přestat kouřit, omezit pití kofeinových nápojů a upravit jídelníček. Ve vašem životě by neměla scházet ani vhodná pohybová aktivita schválená odborníkem.
(eba)
Zdroj:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-arrhythmia/diagnosis-treatment/drc-20350674