Jak se stravovat, aby vám co nejlépe fungovalo zažívání a měli jste zdravá střeva?
Kvalita stravy, její skladba a množství určují zdraví nejen střev, ale celého organismu. Naše tělo má vyvinutou řadu mechanismů, jimiž udržuje a podporuje vlastní zdraví, využívá k tomu látky, které získává z potravy. Na rozdíl od některých jiných faktorů, které hrají roli v našem zdraví, jsme schopni výživu ovlivnit a jejím prostřednictvím tak předcházet mnohým onemocněním či zmírnit jejich průběh, odborně se také někdy hovoří o terapii výživou.
Vše, co sníme, prochází střevy
Hlavním úkolem střev je získat energii z potravy. Vstřebávání živin probíhá zejména v tenkém střevě a v menší míře pokračuje v případě některých potravin (např. balastních látek) i v tlustém střevě. Konečnou úlohou střev je pak vyloučit nestravitelné zbytky stravy. Kromě toho mají střeva také důležitou roli v imunitním systému, a jejich dobrá kondice tak zásadně ovlivňuje celý organismus.
Všeho s mírou?
Některé odborné zdroje uvádějí, že i občasná konzumace nezdravých potravin našemu organismu škodí. Zásadní je ale samozřejmě náš dlouhodobý jídelníček.
Junk food aneb čemu se vyhnout
Pojmem junk food obecně rozumíme nezdravé potraviny, tedy takové, které i přes velké množství kalorií obsahují malé množství prospěšných živin a naopak nadbytek jednoduchých cukrů, soli či tuků a jsou bohaté na tzv. prázdné kalorie. Mezi junk food lze zařadit například:
- velkou část jídel z fast foodů,
- sladkosti, sušenky, dorty, sladké pečivo, zmrzliny,
- slazené nápoje,
- hranolky,
- chipsy,
- různé polotovary.
Jak předejít konzumaci junk food?
- Přemýšlejte o tom, co jíte a jak to jíte. Více o tzv. mindful eating se dočtete zde.
- Čtěte složení potravin a nenechte se zmást na první pohled zdravou alternativou jídel (např. zeleninovými chipsy apod.).
- Noste s sebou svačinu, abyste se vyhnuli situacím, kdy si musíme koupit jídlo ve stánku či ve fast foodu.
- Vyhněte se večernímu ujídání nezdravých potravin u televize.
Jaké živiny byste ve svém jídelníčku měli preferovat, když chcete podpořit své zažívání i celkové zdraví svého organismu? Zejména vlákninu či probiotika.
Vláknina = půl zdraví
Vláknina (též balastní látky) patří k tzv. prebiotikům. Slouží jako živná půda pro střevní mikroflóru a vytváří vhodné podmínky pro její růst. Významně napomáhá snížit riziko zácpy, ale i cukrovky a srdečních onemocnění.
Kde je vláknina obsažena?
- V zelenině (hlavně ve slupkách a v zrníčkách),
- v ovoci,
- v luštěninách,
- v obilovinách, vhodné jsou např. pšeničné otruby,
- v semínkách,
- v ořeších,
- v hnědé rýži.
Probiotika
Probiotika představují přirozeně se vyskytující střevní bakterie, které plní v organismu řadu prospěšných funkcí. Ovlivňují imunitní pochody, brání rozšíření střevních infekcí a jejich správné složení má pozitivní vliv na plynatost.
V jakých potravinách se vyskytují?
- V jogurtech, v kefíru, v acidofilních mlékách,
- v kysaném zelí,
- v kyselých nakládaných okurkách.
Sklenice vody po každém jídle
K podpoře zdravého trávení je důležité pít dostatek tekutin, zejména vody. Doporučuje se vypít sklenici vody po každém jídle. Při obtížích s pálením žáhy je vhodné se vyhnout nápojům s obsahem kofeinu.
Nejezte ve spěchu či ve stresu
Spěch a stres narušují průběh správného trávení a mohou způsobit nerovnováhu střevních bakterií.
Poslouchejte své tělo
Určité potraviny (například kyselé ovoce, kořeněná jídla) vám mohou způsobovat obtíže s trávením, tyto příznaky je třeba individuálně sledovat a kritické potraviny případně z jídelníčku vynechat.
(tich)
Zdroje:
KASPER H. Výživa v medicíně a dietetika. Grada: Praha, 2015.
https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/good-foods-to-help-your-digestion/
http://ctpp.cz/data/files/Jak%20a%20proc%20vyziva%20ovlivnuje%20zdravi.pdf
https://www.stobklub.cz/clanek/co-je-to-junk-food-a-cim-nam-skodi/
https://www.stobklub.cz/clanek/rozpustna-a-nerozpustna-vlaknina/
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/carbohydrates/fiber/