Máte astma? Zůstaňte při bouřce doma!
Bouřky dokážou během pylové sezony vyvolat epidemie vzplanutí astmatu. Hrozí to i vám? Opakovaně byl tento jev pozorován ve velkých městech zejména v Evropě a v Austrálii.
Opakovaně byl tento jev pozorován ve velkých městech zejména v Evropě a v Austrálii. Jeden z prvních záznamů pochází z Velké Británie z roku 1983 z Birminghamu, jiný z roku 1994 z Londýna. Další se objevily roku 1992 v australském Melbourne, 1997 ve Waga Waga a roku 2004 bylo totéž zaznamenáno v italské Neapoli.
Proč vlastně vzplanutí astmatu v souvislosti s bouřkou vzniká? Na počátku bouřky jsou pylová zrna turbulentním prouděním zvýšeně uvolňována z kvetoucích rostlin, vzdušnými proudy jsou unášena do mraků a s nimi potom k zemi. Následkem větší vzdušné vlhkosti a osmotického šoku pylová zrna praskají a do okolí z nich uniká obrovské množství alergenů, jejichž rozměry jsou menší než normálně, a tak se snadno dostanou rovnou do průdušek. Tam potom spouštějí astmatický záchvat.
Problém nejen u astmatiků
Astmatický záchvat může během bouřky vzniknout i u lidí trpících pouze alergickou rýmou, kteří dosud astma nikdy neměli. Vzplanutí astmatu je příznačné na počátku bouřky, kdy dochází k náhlému velkému vzestupu koncentrace pylových alergenů v ovzduší. Tyto epizody ale nejsou příliš časté.
Auta jsou z obliga
Epidemie vzplanutí astmatu jsou popisovány vždy v situacích, kdy pylová zrna dosahují v ovzduší historicky nejvyšších koncentrací v průběhu několika let, a kupodivu nesouvisí vůbec s koncentrací průmyslových a automobilových exhalací v ovzduší. Nicméně epizody bouřkového astmatu byly vždy pozorovány ve velkých městech. Znečištěné ovzduší tu dlouhodobě dráždí a poškozuje obyvatelům sliznice dýchacího ústrojí, které jsou potom náchylnější k jakýmkoli dalším škodlivým vlivům.
Ohrožení pro nerozpoznané astmatiky
Před záchvatem jsou chráněni pacienti, kteří na počátku bouřky zůstávají doma za zavřenými okny a vyhnou se tak zvýšené koncentraci pylových alergenů v ovzduší. Nejvíce jsou ohroženi pacienti, kteří neužívají pravidelnou antiastmatickou léčbu, tedy dosud nepoznaní a neléčení astmatici nebo pacienti s alergickou rýmou, kteří zatím projevy astmatu nikdy neměli. U nich probíhají reakce nejbouřlivěji.
Kromě sledování koncentrace pylů v ovzduší se bohužel bouřkové astma nedá nijak předpovědět. Při extrémně vysokých koncentracích pylu by proto během bouřky neměli pyloví alergici, ať už mají diagnostikováno astma, nebo ne, vůbec vycházet ven.
(van)
Zdroj: Damato G, a spol. Allergy 2007;62.