Jak funguje měření krevního tlaku? Změřte si ho sami!
Krevní tlak je tlak krve působící na stěnu cévy. Tento tlak lze měřit jak invazivně – vstupem v tepně na ARO a JIP odděleních, tak také neinvazivně, jak všichni známe – tlakoměrem. Víte ale, na co se lékař při vyšetření zaměřuje? A lze se spolehnout na domácí tlakoměry?
Lékaře při vyšetřování zajímají dvě hodnoty tlaku – systolický a diastolický. Prvně jmenovaný tlak je ten nejvyšší, který vzniká při srdeční systole, tedy stahu srdeční komory. Druhý jmenovaný, diastolický, je nejnižší, který vzniká při uvolnění srdečního svalu. Tlak se měří v milimetrech rtuťového sloupce, tj. mmHg, a za normální je pokládán 120/80, tedy 120 mmHg systolický a 80 mmHg diastolický tlak.
Měření tlaku lékařem
Lékaři nejčastěji využívají poslechovou metodu. Manžeta na paži se balónkem nafoukne na vyšší hodnotu, než je váš systolický tlak, zpravidla na 180 mmHg. Při takovém tlaku manžety je uzavřen průsvit tepny a krev od této překážky dále neteče. Lékař, který umístil fonendoskop pod spodní okraj manžety do loketní jamky, nic neslyší. Poté pomalu manžetu vyfukuje, dokud neuslyší první zvučný úder, který ho upozorní na hodnotu systolického tlaku. Dál manžetu vyfukuje a pozorně poslouchá všechny další údery. Poslední slyšitelný úder znamená diastolický tlak. Měření je hotovo a lékař vám sdělí výsledky.
Měření tlaku doma
Pokud uvažujeme digitální měření tlaku, máme na mysli nejčastěji přenosný, baterií napájený tlakoměr, který měří tlak samostatně. Po správném upevnění manžety na paži přístroj nafoukne manžetu také přibližně na hodnotu 180 mmHg. Manžetu poté odfukuje a přijímá elektrické signály. Tyto signály jsou detekovány citlivým čidlem, které reaguje na napětí tlaku v manžetě. Jakmile je měření hotovo, manžeta se sfoukne, přístroj zvukovým signálem upozorní na konec měření a na displeji zobrazí výsledky. Některé moderní tlakoměry jsou i schopny vám výsledky měření uložit do paměti.
Není tlakoměr jako tlakoměr
Praxi zkušeného lékaře žádný domácí tlakoměr nenahradí a kalibraci domácích přístrojů většina uživatelů neprovádí. Proto pokud máte pochybnosti o svém tlaku a nejste si jisti svým přístrojem, objednejte se na kontrolu. Vyšetření je rychlé a bezbolestné.
(žij)
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1121444/
http://science.howstuffworks.com/innovation/everyday-innovations/question146.htm