Jak dlouho působí imunoterapie
Jednou z možností jak léčit alergii je subkutánní imunoterapie, kdy jsou pacientovi pomocí podkožních injekcí pravidelně podávány přesné dávky "jeho" alergenu (látky, která u tohoto člověka vyvolává alergickou reakci). Účinek této léčby, pokud je úspěšná, by měl na rozdíl od krátkodobě působících léků přetrvávat dlouhou dobu.
Příznivé účinky imunoterapie
Subkutánní imunoterapie spouští u vnímavých pacientů některé změny v imunitní odpovědi, jejichž následkem je nakonec snížení přecitlivělosti a vznik tolerance k dřívějšímu alergenu. Dlouhodobý léčebný účinek subkutánní imunoterapie může podle některých zpráv přetrvávat i déle než pět let od chvíle, kdy byla tato terapie ukončena. Například lidé alergičtí na hmyzí bodnutí, kteří úspěšně absolvovali imunoterapii hmyzím jedem trvající tři roky, tolerovali ještě dalších pět let hmyzí bodnutí bez alergické reakce. Podobných výsledků bylo dosaženo také s imunoterapií zaměřenou na trávové pyly.
Imunoterapeutická léčba chce svůj čas
Subkutánní imunoterapie není bohužel účinná u každého pacienta s alergií. Také není dosud známo, jak dlouho přetrvává pozitivní účinek imunoterapie, pokud se provádí pouze po relativně krátkou dobu, například jen v jednom roce před nástupem pylové sezony.
Nedávno vědci sledovali hladiny protilátek v krvi a také alergické projevy u těch alergiků, kteří absolvovali pouze jednu sérii imunoterapie. Výsledky získávali jak okamžitě po absolvování léčby, tak s odstupem pěti let po této krátkodobé léčbě. Ukázalo se, že přestože krátkodobá imunoterapie měla příznivý vliv na koncentraci IgE protilátek v krvi, její pozitivní účinky nepřetrvávaly tak dlouho jako po absolvování dlouhodobé, tříleté subkutánní imunoterapie. Zdá se tedy, že dlouhodobá imunoterapie má své opodstatnění, a pacienti, kteří mají s imunoterapií dobré zkušenosti, by měli tuto léčbu pokládat za dlouhodobou.
(vek)
Zdroj: Gadermaier E. Recombinant allergen-based monitoring of antibody responses during injection grass pollen immunotherapy and after 5 years of discontinuation. Allergy 2011(Apr 11). doi: 10.1111/j.1398-9995.2011.02592.x. [Epub ahead of print]