Nejúčinnější léčba je vždycky ta, která řeší původ potíží nebo alespoň částečně zasáhne do procesu rozvoje nemoci. To platí i pro periferní neuropatie způsobené:
- cukrovkou,
- špatnou funkcí ledvin,
- sníženou činností štítné žlázy,
- nedostatkem vitamínu B12,
- zánětlivými onemocněními cév (vaskulitidy),
- zánětlivými onemocněními míšních kořenů.
Pokud ale příčina onemocnění není známa, neexistuje na něj léčba nebo je zapotřebí ztlumit příliš intenzivní projevy, lékař použije tzv. symptomatickou léčbu. Ta nemocnému zlepšuje kvalitu života.
Léčí se jinak
Jedním z nejvíce obtěžujících a nejzávažnějších příznaků bývá bolest (neuropatická bolest). Pokud není léčena, dokáže svému nositeli způsobit mnoho fyzického i psychického utrpení. Tato bolest bývá klidová a mívá palčivý, pálivý nebo bodavý charakter, objevuje se brnění, mravenčení, pocity jako při elektrickém výboji, kroutivé křeče nebo mrazivá bolest. Může být vystřelující nebo trvalá. Tato bolest vzniká jiným mechanismem než např. ponámahové bolesti zad, proto ji nelze potlačit klasickými léky. Jako řešení lékaři předepisují:
- Tricyklická antidepresiva. Patří do první generace antidepresiv. Mají výrazný efekt, ale bývají hůře snášeny než SNRI.
- Antidepresiva typu SNRI – inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu. Silně potlačují neuropatickou bolest a nemocní je lépe snášejí. Používají se u bolestivých postižení nervů diabetem.
- Blokátory sodíkových kanálů. Léky užívané i k léčbě epilepsie. Jsou účinné u bolesti v průběhu trojklanného nervu nebo při potížích po prodělaném pásovém oparu (tzv. postherpetická neuralgie). Na bolest v průběhu nervu diabetického původu příliš neúčinkují.
- Léky ovlivňující vápníkové kanály. Rovněž se užívají i k terapii epilepsie.
- Opioidy. Berou se spíše krátkodobě. Vhodné jsou k řešení silných a na léčbu málo reagujících bolestí.
- Kyselina alfa-lipoová. Bývá účinná u méně rozvinutého bolestivého postižení nervů způsobeného cukrovkou. Jako jediná z těchto přípravků je k dostání bez předpisu.
Cvičení a stimulace
Lidé s postižením periferních nervů mohou trpět také poruchami citlivosti či hybnosti. V takovém případě jsou velice užitečnými spojenci v léčbě rehabilitace (např. léčebná tělesná výchova nebo míčkování) a fyzikální terapie (třeba léčba teplem nebo vakuem – kompresivní terapie). Je ale důležité, abyste cvičili i sami doma. Pokud potřebujete intenzivnější přístup, můžete si také zajet do lázní.
Péče o nohy
Při periferních neuropatiích bývá často kamenem úrazu změněná či vymizelá kožní citlivost. Navíc nohy mohou trpět zhoršením krevního zásobení, což znamená i zpomalení procesu hojení. Některých poranění si tedy ani nemusíte všimnout a ta pak mohou mít vážné důsledky. Proto doporučujeme dodržovat následující zásady:
- Každý den si nohy kontrolujte.
- Denně je umývejte v teplé vodě.
- Pravidelně nohy promazávejte.
- Nehty stříhejte rovně, vyhnete se tak riziku jejich zarůstávání.
- Odstranění ztvrdlé kůže nechte na odborníkovi.
- Noste pohodlné ponožky správné velikosti z materiálu dobře odvádějícího pot.
- Mějte nohy v suchu a v teple.
- Vždy kontrolujte vnitřek bot, než si je obujete.
- Nikdy nechoďte naboso.
- Pokud jste diabetik, držte cukr pod kontrolou.
- Nohy občas nechte prohlédnout profesionálem.
- Kupujte si pouze opravdu padnoucí obuv z kvalitního materiálu.
Co ještě pomáhá
- Zbavte se nadbytečných kil. Nadváha či obezita spoustu onemocnění komplikují a ani periferní neuropatie nejsou výjimkou.
- Pokud je to zapotřebí, používejte pomůcky pro chůzi (např. hole). Neuropatie mohou zhoršit i práci svalů, proto můžete mít potíže s chůzí a zvyšuje se tak riziko pádu a zranění.
- Nekuřte. Cigarety poškozují kromě jiného i cévní systém, čímž dochází k dalšímu zhoršení prokrvení tkání.
Zdroje:
EHLER, Edvard. Periferní neuropatie v ambulantní praxi. Dostupné z: www.neurologiepropraxi.cz
MAZANEC, Radim. Neuropatická bolest: informace pro pacienty
MAZANEC, Radim. Informace pro diabetické pacienty s neuropatickou bolestí
JUHAŇÁKOVÁ, Martina. Rehabilitační postupy u polyneuropatií. Dostupné z: medicabaze.cz