Kdo maže, ten… se nespálí aneb Čím si v létě chránit kůži
Přípravků na opalování je v současnosti na trhu spousta a kromě drogerií a jiných obchodů je pořídíte také v lékárnách. Jak se v nich vyznat a jak si vybrat ten pro vás nejvhodnější? Stačí jeden pro celou rodinu? A nebylo by prostě lepší jen se před sluncem schovávat?
Že je třeba se před letními slunečními paprsky chránit, víme všichni. Důležité je však také vědět jakými prostředky. Vhodně zvolený přípravek na opalování by měl být naším věrným průvodcem nejen na dovolené. Kožní lékaři doporučují chránit pleť přípravky s vysokým faktorem (SPF 30) při jakékoliv venkovní aktivitě, a to i v případě, kdy je mírně zataženo – jde o vhodnou prevenci nádorových onemocnění, ale také o ochranu kůže před prostým stárnutím.
Který opalovací krém je ten pravý?
Někdo se rychle spálí, jiný na sluníčku hned zhnědne a nespálí se téměř nikdy. Právě tato okolnost je určující, co se týče výběru vhodného prostředku na opalování – měli byste znát svůj fototyp pleti. Ten je dán intenzitou pigmentace kůže a určuje její odolnost vůči UV záření. Stanovit fototyp není těžké: Čím má člověk světlejší kůži, oči a vlasy, tím nižší je číslo fototypu a o to vyšší je její citlivost na sluneční záření. To znamená, že člověk s nízkým číslem fototypu potřebuje vyšší ochranný faktor opalovacího prostředku.
Stačí jeden přípravek pro celou rodinu?
Nestačí, a to především z toho důvodu, že každý člen rodiny může mít jiný fototyp pleti, a tedy potřebuje něco jiného. Navíc byste vždy měli používat jeden přípravek na ochranu těla a jiný na obličej. Na dovolenou u moře vám rozhodně jedno balení stačit nebude také proto, že po maximálně třech vykoupáních byste se dostatečnou vrstvou přípravku měli natřít znovu. Stejně tak je třeba přípravek nanášet opakovaně několikrát po sobě, i když se pouze opalujete na pláži.
Co by měl krém na opalování obsahovat?
Hlavním diskutovaným tématem současnosti je rozšíření ochrany naší kůže nejen před vlivy UVB a UVA záření, ale například i před infračerveným zářením a vysokoenergetickým viditelným (HEVIS) světlem. Do moderních opalovacích přípravků se zakomponovávají látky poskytující ochranu DNA v buňkách a látky zabraňující vzniku tzv. fotoagingu, tedy stárnutí kůže následkem působení různých typů záření. Kožní lékaři vyzdvihují přípravky, jež obsahují látky zmírňující sluneční alergii, která je v naší zemi poměrně častá.
Samozřejmostí je dostupnost přípravků v různých formách pro všechny typy pleti i pro kůži postiženou specifickým onemocněním. Ani sportovci v současné době nepřijdou zkrátka – na trhu jsou dostupné speciální opalovací formule pro plavce, potápěče, cyklisty aj. Rozličnost prostředků na opalování pak podtrhují například speciální prostředky určené pouze na obličej, speciální pouze pro děti, s přídavky různých vitaminů atd.
Fyzika, nebo chemie: Jak je to s filtry?
Přípravky na opalování se dělí na chemické a fyzikální, přičemž chemický filtr je obecně absorbent a fyzikální reflektor. Pokud se natřete opalovacím krémem s fyzikálním (minerálním) filtrem, vytvoří na vaší kůži bariéru a UV záření se reflexí od takto ošetřené pokožky odrazí, podobně jako balónek ode zdi. Fyzikální filtr se do organismu nevstřebává, což je důležité zejména pro ochranu malých dětí.
Nanesete-li si na kůži přípravek s chemickým filtrem, je třeba, aby pronikl do kůže – většinou proniká do její horní vrstvy (dermy), někdy až k bazální membráně, kde se naváže na melanocyty, tj. buňky obsahující pigment. Takový přípravek začíná působit zhruba po 30 minutách od namazání, je proto třeba nanést jej v dostatečném předstihu před venkovním pobytem. Při jeho použití UV záření absorbuje do chemického filtru a v podstatě se rozloží – přemění se na teplo a dovede rozložit některé molekuly chemického filtru na nově vznikající molekuly, které mohou vést k poškození organismu. Proto se v posledních letech od výroby některých z nich ustupuje.
Záleží na barvě?
Při výběru prostředku na opalování vám do určité míry napoví také barva obalu. Stále by mělo platit, že převažuje-li oranžová barva, jde o přípravek s chemickým filtrem. Pokud je barva bílá, bývá pravidlem, že jde o přípravek s fyzikálním (minerálním) filtrem. Řídit se můžete také popisem: jestliže přípravek obsahuje minerální filtr, je na něm povětšinou napsané „bez chemických filtrů“. Na pozoru se mějte u přípravků, které deklarují, že jsou „vhodné pro děti“ – tento popis totiž nevylučuje, že přípravek obsahuje chemické filtry.
Jak zajistit ochranu dětské kůže?
Ochrana dětské kůže podléhá přísným normám. Před škodlivými účinky slunečního záření z velké části chrání tzv. nechemické filtry ve formě fyzikální ochrany pomocí mikropigmentů. U dětí do 3 let věku by tedy měl být používán přípravek na opalování s čistým fyzikálním filtrem, protože rodiče se je snaží chránit kompletně, tedy přípravek nanášejí na celou plochu jejich těla od uší až po paty. U dětí starších 3 let je možné používat i kombinované přípravky a toto doporučení platí pro děti až do období puberty.
A nebylo by lepší slunci se úplně vyhnout?
Nebylo. Sluneční paprsky se starají o přísun potřebného vitaminu D, proto jim ve slunečných dnech vystavujte alespoň své paže po dobu 15 minut 2–3× týdně.
Trocha dobrých rad na závěr
- Prostředek na opalování nanášejte v dostatečné vrstvě, jinak si nevytvoříte potřebnou ochranu – 200ml balení má jednomu člověku vydržet na max. 6 natření.
- Muži natírání krémů obecně moc neholdují, proto jim na dovolenou pro bezpečné opalování pořiďte místo krému či mléka raději sprej.
- Ženy by před pobytem na slunci měly vynechat peeling.
Zdroj:
Nahrávka s MUDr. Petrou Trojanovou, Ph.D., dermatoveneroložkou, praktickou lékařkou a korektivní dermatoložkou, primářkou Lékařského centra zdraví a estetické péče s. r. o. v Brně