Jsou věci, které k nachlazení prostě patří. Jde hlavně o teploty, škrábání v krku, kašel, kýchání a ucpaný nos. Někdo to vydrží díky lékům, jiný zaleze do postele s hrnkem čaje nebo zajde do sauny. Pokud se jedná o běžné nachlazení bez komplikací, jsou to v podstatě správná řešení. Jediné, co byste měli mít na paměti, je:
- nedělat činnosti, které by mohly zhoršit váš zdravotní stav,
- chovat se zodpovědně a snažit se nešířit nemoc dál.
Kdy je nutná pomoc odborníka
Důležité je všímat si, jak se choroba vyvíjí. Pokud se stav bude zlepšovat, nebývá důvod k obavám. Když ale zjistíte, že se nic nemění, nebo je vám dokonce hůř, je načase uvažovat o návštěvě lékaře. Pozor si dávejte hlavně na následující příznaky.
- Dušnost nebo výrazná bolest na hrudi. Může jít o zápal plic nebo potíže se srdcem. Proto jakmile nastoupí tento typ bolestí, určitě neváhejte vyrazit k lékaři.
- Horečka. Vysoké teploty někdy doprovázejí i běžné virózy či chřipku. Občas je ale horečka signálem rozvoje komplikací. Pokud jsou přítomny další podezřelé příznaky, neměli byste tuto potíž přehlížet.
- Silná bolest při polykání. Jestliže vás v krku jen trochu škrábe, počkejte, jak se to vyvine. Je-li však bolest taková, že nemůžete polykat ani sliny a velmi trpíte, je nutná ověřit, zda nemáte streptokokovou angínu. To by znamenalo riziko vážných komplikací a nutnost nasazení antibiotik. Samoléčba streptokoka už leckoho stála ledviny nebo mu způsobila trvalé poškození kloubů a srdce, proto bolesti při polykání nepodceňujte.
- „Knedlík v krku“. Jde o stav, který může být nejen nepříjemný, ale i nebezpečný. Otok nebo jiné zvětšení struktur horních cest dýchacích občas znamená skutečné ohrožení, například absces (hnisavou hlízu) v okolí krčních mandlí. Navíc může radikálně omezit průchodnost horních cest dýchacích.
- Stálý kašel. Tato potíž může znamenat leccos. Třeba zánět dutin (zánětlivý sekret zatéká ve spánku do dolních cest dýchacích), ale také černý kašel, který je v populaci stále přítomen. Jednat se může i o nemoc, která s nachlazením nesouvisí, třeba o nádor plic. Každý kašel trvající déle než tři týdny by měl vyšetřit lékař.