Kdy ještě není pozdě začít se léčit růstovým hormonem?
Včas zahájená léčba růstovým hormonem může pomoci dětem s poruchou růstu. To je ale možné jen do doby, kdy se uzavřou růstové štěrbiny kostí. Navíc působení růstového hormonu se v různých obdobích vývoje lidského těla liší a neovlivňuje pouze růst.
V současnosti je většina růstových potíží u dětí rozpoznána velmi pozdě, až mezi osmým a desátým rokem dítěte. V tomto věku je však léčba problematická, a někdy i neúčinná. Čím dříve se s léčbou růstovým hormonem začne, tím lépe. Tělo má více času na růst, a jsou tak lepší vyhlídky na dosažení přiměřené dospělé výšky.
#IMG#Rozhodující jsou růstové štěrbiny
Přípravky s růstovým hormonem je nutné podávat před uzavřením růstových štěrbin kostí. U dívek dochází k uzávěru kolem šestnácti let, u chlapců kolem osmnácti let. Po tomto období již nelze očekávat žádný vliv na další tělesný růst.
Jak se rozhoduje o léčbě
Při výběru dítěte, u kterého je vhodné přistoupit k léčbě růstovým hormonem, se zohledňují tato základní kritéria:
- porodní parametry (výška, váha, obvod hlavy)
- gestační věk (v kolikátém týdnu těhotenství se dítě narodilo)
- celkový zdravotní stav
- výška rodičů
- růstová a hmotnostní křivka (vývoj růstu a hmotnosti dítěte podle tabulek a grafů)
- aktuální výška ve třetím až čtvrtém roce věku
Léčba dospělých pacientů
Nedostatkem růstového hormonu mohou trpět také dospělí lidé. Vyskytuje se jednak pacientů, kteří byli léčeni pro deficit hormonu v dětství, mohou se ale objevit případy, kdy hormon chybí až v dospělosti. Příčinou jsou například nádory hypofýzy (adenomy) nebo neurochirurgické zásahy v oblasti hypofýzy.
U dospělých se chybění hormonu projeví ztrátou svalové hmoty, nadbytkem tuku a také nižší kostní hustotou. Navíc mají tito pacienti vyšší riziko kardiovaskulárních chorob. Ukázalo se, že léčba růstovým hormonem může v těchto případech prospět i dospělým pacientům.
(nes)
Zdroj: Petrou, McIntosh. Measuring the benefits of growth hormone therapy in children: a role for preference-based approaches. Archives of Disease in Childhood 2008;93.