Kdy slunce (ne)pomáhá
Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Toto přísloví zachránilo Drvoštěpovi a Lotrandovi hlavu na krku. Každému z nás může pomoci nejen k pevnějším kostem, ale i zdraví. Důležitá je ale správná míra. Ale kolik to je?
Vitamin D patří ke 4 v tuku rozpustným vitaminům. Jeho skvělým zdrojem jsou mořské ryby, ale i mléko, máslo a maso. K aktivaci vitaminu D na účinnou formu je potřeba kromě reakcí v ledvinách a játrech i UV záření. A co vitamin D dokáže? Podporuje vstřebávání vápníku ze střeva. Ze staré kosti vápník odebírá a pomáhá udržet jeho dostatečné množství v krvi, aby se mohl zabudovat do nově tvořené kosti. Správná hladina vápníku v krvi je samozřejmě nezbytná i pro správnou činnost svalů, nervové soustavy a mnoha dalších tkání.
Užitečné UV záření
V době příliš tenké ozonové vrstvy se mnozí obávají vyjít si na slunce. Ano, riziko melanomu z nadměrného opalování je velké. Ale na nedostatek slunečního záření umírá v USA 4krát více lidí než na melanom. I přes nejmodernější léčbu se totiž stále umírá na komplikace při osteoporotických zlomeninách krčku stehenní kosti. Vitamin D nás také chrání před nádory střeva a prostaty.
Na sluníčko s rozumem
Jak tedy mít ze slunce spojence? Pro dostatečnou tvorbu vitaminu D stačí denně aspoň čtvrthodinka pobytu na slunci. Důležité je nebýt přitom zahalen od hlavy až k patě. Záření bude účinné, jen pokud budeme jíst potraviny s obsahem vitaminu D. Při opalování však nezapomeňte na ochranné krémy s ochrannými faktory. Ale pozor, podle zjištění vědců z kalifornské Riverside University se opalovací krémy vstřebají do kůže už za hodinu a ta pak není chráněna. Takže mazat, mazat a mazat.
Vitamin D i sluneční záření nám mohou pomoci, ale mají i svou odvrácenou tvář. Užíváte-li nějaké doplňky stravy s vitaminem D, musíte si dát pozor na předávkování. Slunci byste se neměli úzkostlivě vyhýbat, ale chytat bronz se vydejte jen s ochranným krémem a pokrývkou hlavy.
(ela)