Co mi cigareta dává a co bere?
Než se pustíte do odvykání, je dobré se zamyslet nad tím, co vám cigareta dává a co bere. Mohou to být obecně známé důvody, ale ideálně i nějaké konkrétní jenom pro vás. Přínosy a negativní dopady sepište vedle sebe na papír. Je důležité myslet na to, že nejde o počet slov na jedné či druhé straně, ale i o to, jak jsou pro vás důležité. Jde o vaše zdraví? O to, že chcete být vzorem pro své okolí? Nebo možná jde o vaši vlastní svobodu? Na tom všem záleží!
Cigareta ale může zároveň být vaším věrným společníkem a zabijákem nudy. Pokud se jí tedy chcete vzdát, musíte najít nová řešení.
Stanovte si den D
Obecně platí, že je vhodné si den, kdy skončíte s cigaretami, plánovat tak, aby nešlo o období kdy:
- vás čeká nějaká velká událost, jako například závěrečné zkoušky, svatba či důležitý pohovor,
- prožíváte ztrátu někoho blízkého, rozchod či rozvod.
Den D by měl dávat smysl hlavně pro vás. Pro někoho je ideální pondělí, protože musí myslet na práci. Někdo jiný naopak využije víkend, kdy je v klidu doma.
Abyste den D správně stanovili, zkuste si zodpovědět následující otázky:
- Chci raději odvykat, když mám více, nebo méně povinností?
- Nečeká mě dovolená? Mám strach, že si ji odvykáním pokazím, nebo je to naopak pro mě výzva?
- Stihnu vše připravit?
- Začnu odvykat ráno, nebo večer?
- Zvládnu vyhodit zbylé cigarety, nebo musím počkat, až nebudu mít žádné?
Neodkládejte den D na Nový rok nebo na jiná speciální data. Plánujte ho v horizontu nejbližších dnů, maximálně týdnů, jinak ho nestanovíte nikdy.
Štěstí přeje připraveným
Stanovili jste úspěšně den D? Udělali jste první krok k tomu, abyste se stali nekuřákem. Co dále?
- Připravte si náhradní činnosti, tedy co budete dělat, když přijde chuť na cigaretu.
- Nahraďte rituály spojené s kouřením něčím, co vás bude také bavit.
- Nastudujte si více o závislosti na tabáku.
- Zvažte kontakt s odborníkem nebo využití léků na odvykání.
V prvních dnech bývá na odvykání nejtěžší právě chuť na cigaretu. Tu může pomoci zmírnit náhradní nikotin. Přípravky, které ho obsahují, se prodávají v lékárně. Při výběru toho ideálního pro vás je důležité zvážit, jak svou chuť na cigarety prožíváte i jak silná je míra fyzické závislosti na nikotinu. Pokud zažíváte náhlou chuť během náročné či stresové situace, budou pro vás vhodnější například žvýkačky nebo jiné ústně podávané formy. Naopak pokud kouříte více cigaret denně a například první cigaretu si dáte velmi brzo ráno po probuzení, mohou být vhodnější transdermální náplasti, např. značky NiQuitin Clear. Obsahují nikotin, který je v nich rovnoměrně rozptýlen a po jejich nalepení se postupně uvolňuje a vstřebává kůží. Ústně podávané přípravky lze kombinovat s náplastmi, zejména pokud kouříte dlouho a zažíváte silné odvykací stavy. Díky tomu, že se nikotin do těla dostává během celého dne, nemusíte zažívat tak silnou chuť na cigaretu či další nepříjemné stavy spojené s odvykáním.
Jaké množství a jaký výrobek zvolit, je vždy velmi individuální. Pomoci vám mohou v lékárně, vždy je důležité vzít v potaz i to, jaké máte zkušenosti z minulosti. Pokud potřebujete lépe odhadnout míru své závislosti na nikotinu, můžete si na internetu vyplnit například Fagerströmův test nikotinové závislosti (dostupný například zde).
Odvykání kouření je velmi náročný proces, který každý zažívá jinak. Pro někoho může být nejlepší se jednoho dne prostě rozhodnout a cigaretu zahodit. Pro jiného je lepší si celý proces důkladně naplánovat. Pokud patříte spíše do druhé kategorie, nenechávejte odvykání náhodě a zvyšte tak své šance na úspěch.
NiQuitin Clear 21/14/7 mg je lék k vnějšímu užití – transdermální náplast. NiQuitin mini 4 mg a NiQuitin Freshmint 4 mg jsou léky k ústnímu užití. Obsahují nikotin. Před jejich použitím se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Pečlivě si přečtěte jejich příbalovou informaci.
(krif)
Zdroj:
https://www.verywellmind.com/choosing-the-day-to-quit-smoking-2824395