Kdo by se neměl očkovat
Pokud přemýšlíte o očkování sebe nebo své rodiny proti klíšťové encefalitidě, je vhodné seznámit se s případy, kdy očkování tohoto typu zrovna není možné provést. Ve většině případů se jedná pouze o odložení termínu očkování o několik dnů, maximálně týdnů, ale existují i stavy, při nichž nemůžete být očkováni vůbec.
Při očkování je důležité naprosté zdraví...
Aby bylo očkování přínosné pro vás a váš organismus, je nutné, abyste byli celkově zdrávi. Pokud tedy právě proděláváte nějaké akutní onemocnění (například chřipku, nachlazení, jiné infekční onemocnění, záněty apod.), je vhodné očkování odložit. Obvykle se uvádí, že očkování je vhodné provést až dva týdny po úplném uzdravení.
#IMG#Před vakcinací je nutné se přesvědčit, zda nejste alergičtí na některé složky očkovací látky. V takovém případě bohužel totiž nelze očkování provést. Obzvlášť pozorní buďte, pokud jste se s problémem přecitlivělosti na složky očkovací látky již někdy v minulosti setkali. Důkladně si prostudujte příbalový leták a poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.
Lidé s alergií...
U osob s alergií na vaječnou či kuřecí bílkovinu je nutné rozlišovat míru přecitlivělosti. U nezávažné alergie tohoto typu obvykle nenastávají problémy. U alergiků se závažnou přecitlivělostí se očkování obvykle nedoporučuje.
Rovněž během těhotenství a kojení je nutné pečlivě zvážit rizika a prospěšnost případného očkování. Bezpečnost podání těchto látek v tomto stavu nebyla dosud podpořena ani vyvrácena žádnými klinickými studiemi. I v tomto případě rozhodně dbejte rad svého lékaře. V neposlední řadě je velmi důležité důkladně zvážit očkování osob s oslabenou imunitou nebo osob s anamnézou poškození mozku.
Je nutné zvážit pro a proti...
Všechny výše uvedené důvody, proč neočkovat nebo očkování odložit, se sledují u dětí i u dospělých osob. V případech, kdy záleží na Vašem rozhodnutí a rozhodnutí Vašeho lékaře, je vždy nutné zvážit, zda je větším rizikem nákaza klíšťovou encefalitidou, nebo možné komplikace způsobené očkováním.
Pokud tedy máte jakékoli pochybnosti, nezbývá než doporučit, abyste se před očkováním poradili se svým lékařem, v případě dětí vždy s lékařem dětským. S dotazy se rovněž můžete obrátit na nejbližší hygienickou stanici.
(kros)