Jídlo jako doping: Naučte se zdravě doplnit energii
Bývá vám po jídle těžko? Padne na vás po obědě únava, kterou zažene jedině káva? Často zapomínáme, že jídlo a pití má (kromě chuťového zážitku) fungovat především jako palivo. Vystoupit ze začarovaného kruhu únavy a podráždění můžeme ještě dnes. Změnu snadno odstartujeme: stačí začít správným pitným režimem nebo vhodnou svačinou či snídaní. Které potraviny tedy patří mezi životabudiče, které dodají mozku potřebnou energii?
Čokoláda po ruce
Čokoláda patří mezi potraviny, které nám dodávají rychlou energii. Doporučuje se vysokoprocentní hořká čokoláda, která obsahuje méně cukru a více kakaa. Právě v kakau najdeme množství kofeinu a theobrominu – obě látky mají povzbudivé účinky. Bavíme se však o pár čtverečcích čokolády, nikoliv o balení denně. Čistá čokoláda je každopádně vhodnější jako doping než mnohé cukrovinky, bonbóny a sušenky. Po nich často saháme při poklesu energie, jenže po konzumaci sladkostí nám energie zase brzy dojde.
Pokud si bez sladkostí neumíme představit den, buď si dopřejme jen malé množství, a nebo pečlivě zkoumejme složení sladkých svačinek. Měly by obsahovat méně tuku a přidaných látek (Éček), zato co nejpřirozenější formě, ideálně s obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů.
Ovoce a oříšky do kabelky
Nejpřirozenější „nakopávač“ energie je ovoce, ideální je konzumace bobulovin. I tady ale záleží na množství, např. hroznové víno je skutečně energetická bomba. Pokud hledáme dietnější variantu svačiny, sáhněme po bobulovitém ovoci – maliny, ostružiny, borůvky nebo rakytník dodají tělu cukry v přirozené podobě, navíc
Dalším vhodným ovocem je banán. Proto bývá k dispozici na občerstvovacích stanicích na sportovních závodech. Navíc obsahují vitamin A, C, B, hořčík, fosfor, železo a draslík, které odstraňují únavu. A obvykle ho ani nejde sníst větší množství.
Energii nám krátkodobě dodají také různé oříšky (mandle, vlašské ořechy), semínka (sezamová, slunečnicová) a naklíčená semínka luštěnin. Tyto potraviny jsou energeticky bohaté na tuky, minerály a vitamíny. Působí proti únavě a podporují funkci imunitního systému. Opět nejde o množství, jako spíše o kvalitu.
A co k obědu?
V jídelníčcích mnoha lidí leckdy chybí zcela běžné potraviny, které fungují jako skvělí pomocníci proti únavě. Jak často si vybereme v obědového menu čočku, ať už zelenou na kyselo, nebo červenou či černou? Snídáme ovesné vločky nebo vejce? Jak často svačíme kvalitní jogurt? A kdy naposledy se na našem talíři objevila brokolice? Zařaďme takové potraviny častěji a všímejme si, jak se po jídle cítíme.
Bylinky pro více energie
Kromě standardního jídla a pití můžeme funkci našeho těla podpořit i bylinkami. Pokud se s nimi dobře zachází, výborně pomáhají proti únavě. Mohou pomoci při řešení problémů např. s trávením, posílením imunitního systému nebo s kvalitním spánkem. Doporučuje se třezalka, echinacea, vojtěška nebo klasický česnek. Z potravinových doplňků lze vybrat preparáty s obsahem karnitinu, který hojně využívají sportovci pro obnovení energie a regeneraci.
⛔ Rychlá energie, rychlý hlad
Jak poznáte, že snězené jídlo nefunguje jako doping? Naše tělo se cítí unavené po konzumaci těžkých hutných jídel – tučná, smažená, silně kořeněná spíše tělo vyčerpávají. Zvláštní kapitolou jsou fastfoody, kde se jídlo připravuje z hotových mražených polotovarů. Sice nás krátkodobě zasytí a dají nám potřebné kalorie, nicméně mají minimální obsah vlákniny, vitamínů, minerálů a jiných prospěšných látek.
Co když opravdu prahneme po hamburgeru? Místo fastfoodu si doma vyrobme vlastní z kvalitního mletého hovězího masa. S kupou grilované zeleniny nebo míchaného salátu a bagetkou máme zdravou variantu a energie na rozdávání.
⛔ Džusy a jiné tekuté kalorie
Tekuté kalorie jsou dalším způsobem, jak rychle dobít tělo i mozek. Kolové nápoje, sladké limonády a energetické nápoje fungují doslova jako doping. Z výživového hlediska to opět není ideální řešení: obsahují vysoký obsah cukru a mnohdy vysoký obsah fosfátů, který neprospívá našim ledvinám.
Pokud tedy potřebujeme vzpruhu a chceme zdravější alternativu, můžeme konzumovat kávu nebo zelený čaj. Populární jsou nyní různé varianty ledových čajů – ideální je ovšem domácí bez přidaného cukru (např. zelený čaj s mátou a citronem).
Dále jsou pak oblíbené různé smoothie, ať už v mléčné či nemléčné variantě. Dají se kombinovat s ovocem, bobulovinami či zelenými superpotravinami (spirulina, chlorella, mladý ječmen a zelená pšenice). Výborným oživením pitného režimu jsou i populární nápoje z kombuchy. Dodají nám energii a pozitivně ovlivňují trávení a imunitní systém.
⛔ Alkohol jako doping?
Alkohol se zdá být skvělou vzpruhou, která nás probere po celém dni. Najednou sršíme energií a cítíme se nezničitelní. Jenže tento účinek funguje jen krátkodobě, navíc jen na naši psychiku: naše tělo je ve skutečnosti po alkoholu unavené.
Je důležité si uvědomit, že konzumace alkoholu nemá dlouhodobě dobrý vliv na játra, na zažívání a na mozkové funkce (spánek, paměť, inteligence). A je prokázané, že zvyšuje riziko mnoha druhů rakovin. Pokud bereme alkohol jako pravidelný zdroj energie, dlouhodobě si poškozujeme zdraví.
Závěrem
Naše tělo pracuje jako promazaný stroj a dokáže nám dobře sloužit, pokud mu dodáváme ty správné zdroje energie… a vedeme zdravý životní styl. Zní to jako klišé, ale ruku na srdce: opravdu jíme kvalitní jídlo? Dostatečně spíme? Pijeme převážně obyčejnou vodu, občas minerální nebo čaj? Hýbeme se často? Odmítáme alkohol a cigarety??
Opravdu neexistuje žádné zázračné jídlo ani zázračný nápoj, po kterém bychom sršeli dlouhodobě energií. Pouze trvalá práce na kvalitním zdravém životním stylu je receptem na dlouhověkost, zdraví a dostatek energie. Mysleme proto na následky toho, co jíme, už během nakupování potravin nebo vybírání z obědového menu.