Jídlem proti chřipce
Určité složky potravy jsou podle výsledků vědeckých studií vítanými pomocníky v prevenci a terapii chřipky. Jedná se především o některé vitaminy a minerály. Samy o sobě před chřipkou neuchrání a ani samy chřipku nevyléčí, ale mohou zmírnit její průběh a zkrátit trvání onemocnění.
Vitamíny v první linii...
Nejznámější z "vitaminů proti chřipce" je vitamin C neboli kyselina askorbová. Tento ve vodě rozpustný vitamin stimuluje tvorbu protilátek a pomáhá aktivovat bílé krvinky. Podle výsledků studie zkoumající preventivní účinky vitaminu C a E na infekci virem chřipky u myší mělo podávání vitaminu C ochranný vliv. Souběžné podávání vitaminu E tento účinek posilovalo. U myší, které dostávaly vitaminy, se chřipka nerozvinula v takové míře jako u nechráněných myší, a to i když se užíval jen jeden z uvedených vitaminů.
#IMG#Zdrojem vitaminu C je zejména ovoce - pomeranče, jahody, grapefruity, černý rybíz. Získáme ho také ze zeleniny, jako jsou rajčata, červená paprika, brokolice, ale i brambory. Vitamin C se nachází také v šípcích, ale pozor - protože varem se ničí, šípkovým čajem vitamin C nedoplníme.
Denní potřeba vitaminů...
Denní potřeba vitaminu C u zdravého dospělého člověka činí cca 90 mg. Kojící ženy a také kuřáci a starší lidé mají spotřebu vyšší, až 120 mg. Při nachlazené je třeba dodávat ještě vyšší dávky vitaminu. Různé zdroje uvádějí 500 a 2000 mg denně po dobu nejsilnějšího náporu onemocnění. Zdrojem vitaminu E jsou především ořechy, mák, sezam, ale i obiloviny, luštěniny, játra, žloutky a mléko.
V boji proti chřipce se stopovými prvky a dalšími vitamíny...
Předcházet chřipce a zmírňovat její průběh pomáhá například také selen (v přirozené podobě ho získáváme z cibule, ryb či kukuřice), zinek (obilniny, luštěniny, vejce) nebo kvercetin (vitamin B13 - kyselina lipoová; je obsažen například v červené cibuli a jablečných slupkách).
(pat)