Jezte třešně, jsou dobré na klouby
Britští vědci z bostonské univerzity před nedávnem ohromili veřejnost tvrzením, že konzumace třešní statisticky významně snižuje riziko záchvatů dny.
Britští vědci z bostonské univerzity před nedávnem ohromili veřejnost tvrzením, že konzumace třešní statisticky významně snižuje riziko záchvatů dny. Navíc toto poměrně časté zánětlivé onemocnění není prý jediné, před kterým oblíbené ovoce s peckou klouby chrání.
Choroba milionů lidí
Takzvaná dnavá artritida obtěžuje podle odhadů kolem osmi milionů Britů. O jakou nemoc se jedná?
- Charakteristická pro dnu je tvorba krystalků z kyseliny močové, které se hromadí v kloubech.
- Tyto krystaly kloub dráždí a podporují tak rozvoj zánětu s jeho typickými projevy – otokem, zarudnutím a intenzivní bolestí.
- Moderní medicína sice umí tento stav léčit, záchvaty dny se však u postižených často opakují – vedle dlouhodobého užívání léků je tak rovněž nutné dodržovat určitá dietní opatření.
Nahradí léky?
V souvislosti s dnou byly již v minulosti zmiňovány třešně coby ovoce snižující hladinu kyseliny močové v organismu a zároveň disponující protizánětlivými vlastnostmi. Až nyní však byly tyto domněnky potvrzeny studií již zmiňovaného týmu vědců.
- Vědci sledovali přes šest set lidí trpících dnavou artritidou.
- Respondenti, kteří se během jednoho roku pozorování třešní ani nedotkli, měli o celých 35 % vyšší riziko rozvoje bolestivého záchvatu dny.
- Zjištěn byl pozitivní vliv pravidelné konzumace třešní i na jiná zánětlivá kloubní onemocnění, například revmatoidní artritidu.
- Důvodem je přítomnost antioxidantů, přirozených inhibitorů stejných enzymů, proti kterým zasahují běžné protizánětlivé léky.
Nyní budou odborníci při dalších výzkumech zjišťovat, zda by mohly třešně nebo extrakty z nich vyrobené plnohodnotně nahradit léky používané na tyto choroby. Zapotřebí bude ale provedení celé řady dalších vědeckých studií, proto si na výsledky budeme muset nějaký čas počkat.
(veri)