Jídlem proti osteoporóze aneb Jak propašovat mléko do cukroví
Jídlem proti osteoporóze aneb Jak propašovat mléko do cukroví. Při onemocnění osteoporózou je důležitý příjem vápníku. Jedním z jeho nejvhodnějších zdrojů je mléko a výrobky z něj. Jak "propašovat" mléko do vánočních jídel a cukroví? Pojďme se společně zamyslet nad tím, jak vánoční laskominy obohatit o mléko a potažmo o vápník.
Při onemocnění osteoporózou je důležitý příjem vápníku. Jedním z jeho nejvhodnějších zdrojů je mléko a výrobky z něj. Jak "propašovat" mléko do vánočních jídel a cukroví? Pojďme se společně zamyslet nad tím, jak vánoční laskominy obohatit o mléko a potažmo o vápník.
Cukroví
Cukroví je vděčným "příjemcem" mléka, zvláště sušeného. Prakticky všechny recepty lze upravit tak, aby nějaký přídavek mléka, smetany nebo sušeného mléka přijaly, některé cukroví ale na mléce vyloženě "stojí". Příkladem velmi chutného cukroví je třeba "simply wonderful", které proslavilo hnutí Hare Krišna. Nabídněte si hned ze dvou variant:
Šlehačkové simply wonderful
Suroviny:
1,2 dl šlehačky, 3 dl sušeného mléka (nejlépe polotučného nebo tučného),1,5 dl moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, strouhaný kokos
Postup:
Smícháme šlehačku, sušené mléko, moučkový a vanilkový cukr a necháme do druhého dne v chladu ztuhnout. Potom z této hmoty vyválíme kuličky a obalíme je v kokosu.
Simply wonderful
Suroviny:
150 g másla, 2 dl sušeného mléka (nejlépe polotučného nebo tučného), 100 g moučkového cukru
Příchutě:
- karob (třeba s trochou skořice)
- rozdrcené ořechy, mandle nebo kokos
- trocha šafránu rozvařeného v polévkové lžíci mléka
- vanilkový cukr rozpuštěný v trošce mléka, vanilka svařená v mléce
Postup:
Všechno smíchejte a nechte v chladu.
Poznámka: Uvedené poměry jsou orientační. Možno přisladit, zahustit atd.
Dalším příkladem mléčného cukroví je jedna z variací kokosek:
Kokosky
Suroviny:
250 g strouhaného kokosu, 300 g moučkového cukru, 4 dl mléka, 1 dl sušeného mléka, citronová kůra, vanilka
Postup:
Zamícháme těsto a na vymaštěný plech ho dáváme asi po dvou čajových lžičkách. Pečeme při 120 °C asi 5 minut. Kokosky sundáme ještě teplé z plechu, aby se nám nepřilepily.
Úprava receptů
Lze se přidržet i oblíbených rodinných receptů a jen je upravit přídavkem mléka. V tomto případě je méně použitelné mléko čerstvé, kterým lze ale až na výjimky nahradit v receptech vodu. Naopak sušené mléko lze přidat do všech krémů, které tím drobátko zhoustnou, což lze srovnat zase přídavkem vody nebo oleje. Sušené mléko lze přidávat i do těst, například do vanilkových rohlíčků. Místo marmelády lze připravit méně tradiční „lepidlo“ na linecké pečivo ze sušeného mléka a cukru, které lze ochutit nejrůznějším kořením (skořice, kardamon, vanilka, badyán atd.).
Štědrovečerní menu
V českých zemích existuje několik tradičních štědrovečerních jídel, mezi nimiž dominuje kapr na různé způsoby, včetně polévky z kapra, a kuba. Do kuby mléko nijak bezbolestně nedostaneme, ale třeba rybí polévku lze mlékem nebo smetanou určitě obohatit.
Štědrovečerní rybí polévka
Suroviny:
3 hlavy z kaprů, mlíčí a jikry, 750 g kořenové zeleniny (celer, mrkev, petržel), sůl, celý pepř, nové koření, bobkový list, hořčice, sardelová pasta, vegeta, 1 polévková lžíce rybízového a jablečného rosolu, 2 dl sladké smetany na šlehání, citronová šťáva
Postup:
Očištěné hlavy z kaprů (bez žaber, očí a šupin) vložíme do vody spolu s očištěnou a umytou kořenovou zeleninou. Přidáme sůl, koření, bobkový list a vaříme. Když se maso začne oddělovat od kostí, přidáme mlíči a jikry a doměkka uvaříme. Vývar slijeme a zeleninu odložíme. Z rozvařeného masa odstraníme kosti. Zeleninu s masem rozmixujeme a přidáme do vývaru. Za stálého míchání přivedeme k varu, ochutíme solí, vegetou, hořčicí, sardelovou pastou, ovocným rosolem, smetanou a citronovou šťávou. V případě potřeby polévku zředíme trochou mléka nebo zbylého vývaru.
Rybí polévka velmi jemná
(recept z Anglie, 19. stol.)
Suroviny:
2 lžíce másla, 2 lžíce hladké mouky, 1/3 l mléka, 1 ½ l silného rybího vývaru, 1 velký platýs, ½ lžičky sardelové pasty, 3 celé muškátové oříšky, 3 celé muškátové květy, 1 bobkový list, špetka fenyklu, špetka tymiánu, 6 zrnek celého pepře, sůl, 2 lžíce nasekané petrželové natě, 1,5 dl smetany
Postup:
Rozpustíme máslo, vmícháme mouku a připravíme světlou jíšku. Postupně přilejeme mléko, vývar, přidáme sardelovou pastu, koření a sůl a necháme za stálého míchání prudce vařit asi 10 minut. Procedíme a do scezeného vývaru vložíme na menší kousky rozkrájené rybí maso a jemně nasekanou petrželovou nať. Vaříme ještě 5 minut za občasného zamíchání, nakonec zjemníme smetanou a podáváme s opečeným chlebem nebo houskou nakrájenými na kostičky.
Šťastné a veselé!
Přejeme vám šťastné a veselé svátky. Nepřehánějte to s úklidem, myslete na odpočinek a na pohodu, k níž určitě dokonale uklizený byt a haldy laskomin nejsou potřeba. A myslete také na to, že trocha mléka i ve vánočních pokrmech přinese kostem vašim i vašich hostů nepostradatelný vápník. Dobrou chuť!
Zdroje:
www.vaisnava.cz
www.novinky.cz
www.recepty.cz