Jezte tofu, posílíte své kosti
Osteoporóza – nemoc, která se většinou k pacientovi přiblíží jako zloděj v noci. Jednou z možností, jak se jí postavit, je zvýšit denní příjem vápníku. Ten se naštěstí vyskytuje ve spoustě potravin: třeba v máku, v mléčných výrobcích – a také v tofu.
Potravina z Říše středu
Tofu, někdy nazývané také toufu nebo to-fu, se vyrábí srážením sójového mléka. Původně pochází z Číny, kde začalo poprvé vyrábět ve druhém století před naším letopočtem. O zhruba sedm set let později se rozšířilo i do Japonska a dalších zemí východní a jihovýchodní Asie jako Hetmanu, Koreje nebo Thajska. V těchto zemích dokonce dodnes patří k tradičním jídlům.
Univerzální potravina
Ačkoliv je v Asii tofu populární už několik století, do Evropy a Ameriky se dostalo až v polovině 20. století. Okamžitě se ale stalo hitem zejména vegetariánů, kteří v něm viděli chutnou a hlavně poměrně levnou náhražku masa. Bohužel však tofu tato nálepka náhražky masa zůstala a mnoho strávníků má vůči němu předsudky. Přitom je právě tofu jednou z nejuniverzálnějších potravin, protože ho lze připravit jak na sladko, tak i na slano.
Zásobárna vápníku
Navíc má tofu velký přínos pro zdraví člověka. Jeden klasický hrnek (200 ml) tofu totiž obsahuje od 500 do cca 1700 mg vápníku, což je více než doporučená denní dávka. Proto se konzumace tofu doporučuje jako významný zdroj vápníku jak při osteoporóze, tak i v její prevenci.
Štíhlá linie díky tofu
Tofu pomáhá bojovat i s nadváhou. Je totiž považováno za nízkokalorický zdroj bílkovin. Tofu navíc téměř neobsahuje cholesterol, takže je šetrné i k našemu srdci.
Tofu lze využít mnoha způsoby. Navíc díky jeho vzrůstající oblibě je možné koupit i u nás tofu uzené, marinované či ochucené pomocí různých bylin atd. K dostání jsou dokonce i různé tofu pomazánky, karbanátky nebo salámy.
(kam)