Jen vitamin D a vápník k prevenci osteoporózy nestačí
V mléce je jak vápník, tak látka potřebná k tvorbě vitaminu D, který vzniká v kůži sluněním. Obě tyto látky jsou nezbytné ke správné tvorbě kostní hmoty.
Ale je více látek, které by v naší potravě – nejen pro prevenci osteoporózy – neměly chybět.
Kvalitní kostní hmota je základ
Důležité je mít dostatek základních stavební látek kostní hmoty. V první řadě je to hořčík, který je nezbytný nejen pro správnou stavbu kosti, ale i pro činnost svalů, nervů a dalších systémů.
Přirozenými zdroji hořčíku jsou:
- banány
- mandle
- ořechy
- tmavá listová zelenina
- obilí
- celozrnné pečivo
Uvádí se, že průměrný příjem hořčíku v potravě by měl činit asi 300 mg denně.
Dalšími důležitými stavebními prvky kostí je fosfor a mangan. Fosfor je obsažen v každé živočišné buňce, hlavními přirozenými zdroji manganu v potravě jsou rostlinné produkty.
Fosfor lze najít v:
- obilninách
- hrášku
- olivách
- borůvkách
- špenátu
- ořeších
Dále jsou potřebné funkční látky, bez kterých by se kostní hmota netvořila správně, jako je vitamin C ke tvorbě kolagenu. Ten je nejdůležitější součástí všech pojivových tkání včetně kostí.
Pro mineralizaci kostí je nezbytný fluor, který přijímáme díky fluorizované soli, a vitamin K, jehož zdrojem jsou zelené části rostlin. Dalšími potřebnými látkami jsou měď a zinek. Ty by měly být přijímány ve vzájemně vyváženém poměru, protože navzájem si v případě nadbytku blokují vstřebávání ve střevě. Zdrojem zinku je masitá strava, potraviny bohaté na měď jsou například játra, kakao, ořechy, houby, korýši a měkkýši.
Prevencí osteoporózy je tedy kromě aktivního pohybu hlavně pestrá strava. Pokud se stravujete správně, tj. jíte pestře, kvalitně a nepřejídáte se, děláte hodně pro své tělo obecně – nejen v prevenci osteoporózy.
(zep)