Jehličkami proti bolesti
Akupunktura je tradiční metoda spadající do okruhu čínské medicíny. Spočívá ve vpichování jehliček do kůže či podkoží ve snaze harmonizovat tok životní energie.
S bolestí mohou pomoci i alternativní metody. Třeba akupunktura.
Akupunktura je tradiční metoda spadající do okruhu čínské medicíny. Spočívá ve vpichování jehliček do kůže či podkoží ve snaze harmonizovat tok životní energie. Je nade vši pochybnost prokázáno, že v léčbě bolesti je akupunktura velmi účinná technika, a mnozí lékaři volají po jejím širším zapojení do rutinní léčby.
Životadárná čchi
Čínská medicína předpokládá existenci životní síly čchi. Tato síla je konceptem, který se vyskytuje v nejrůznějších kulturních okruzích, v Indii se jí říká prána, v Japonsku ki, u nás někdy bioenergie nebo jen energie. V kontextu čínské medicíny tato energie v těle proudí po drahách nazývaných meridiány. (Jogíni rozeznávají zase energetické průchody "nádí" a centra "čakry", k ovlivnění toku prány ale nepoužívají jehličky ani masáže bodů.) Meridiány nesledují žádné anatomické struktury, nelze je vypitvat, mnohdy jsou hodně dlouhé a svým průběhem rozvádí čchi do různých orgánů. V průběhu meridiánů je umístěna řada bodů, kde je možno dráhu ovlivňovat.
Záhadný systém meridiánů
Systém meridiánů a protékající energie čchi není zcela snadno popsatelný a představitelný. Mimo systém tělesných meridiánů existuje na těle několik míst, kde jsou všechny dráhy dosažitelné, vyšetřitelné a dostupné zásahu. Takovými místy jsou typicky dlaně rukou a plosky nohou, jazyk, uši nebo jednotlivé prsty. Tato nahloučení meridiánů jsou někdy nazývána mikrosystémy, naopak meridiány probíhající celým tělem mohou být označeny za makrosystém.
Tyčinka, nebo prst?
K harmonizaci (tlumení nebo dráždění) jednotlivých meridiánů lze použít různé metody. Poruchu proudění (uzavření dráhy nebo přebytek energie) může způsobovat více podnětů a také léčba může mít více podob. Nejjednodušší aplikací principů čínské medicíny je akupresura. Tato metoda využívá tlak na meridián bez narušení celistvosti kůže – tlak prstem, tyčinkou, …
Klasická akupunktura využívá malé tenké jehličky, které se do patřičných bodů vpichují. Někdy se k posílení efektu jehličky nechávají na místě dny i týdny, případně se místo nich do kůže vkládají jiné předměty. Lze se setkat s užitím elektronických metod. Jde o diagnostické techniky měřící odpor kůže nad meridiány, ale také pomocí elektrického proudu nebo i laseru stimulující dráhy.
Příklady použití
Podle dostupných, statisticky dobře podložených dat je akupunktura velmi účinná na chronické bolesti hlavy, zad, krku, ramen a artrotické bolesti kolenou. V těchto případech akupunktura coby tlumič bolesti opravdu funguje. A nejen to: umožňuje pacientům méně chodit k lékaři a brát méně léků, v mnoha případech lze pravidelně užívaná analgetika vysadit.
(shmt)
Zdroje:
Acupuncture treatment for pain: systematic review of randomised clinical trials with acupuncture, placebo acupuncture, and no acupuncture groups, Matias Vested Madsen, Peter C. Gøtzsche, Asbjørn Hróbjartsson
Studie SPINE (Stimulating Points to Investigate Needling Efficacy)