Nejistota před očkováním má řešení
Maminka dvouměsíční Nely plánovala svou dceru nechat očkovat vakcínou proti rotavirovým infekcím. V informačním letáku o očkování se ale dočetla, že se jedná o tzv. živou vakcínu, tedy očkovací látku obsahující živé, ačkoliv oslabené patogeny. Zajímalo ji, jaká má tento typ očkování rizika, proto toto téma konzultovala s dětskou lékařkou. Díky ní se dozvěděla, že existuje vyšetření krve, které již v kojeneckém věku dokáže odhalit závažné vrozené poruchy imunity, při kterých by se nemělo očkovat živými vakcínami. Navíc bez tohoto vyšetření se na vrozené poruchy imunity nemusí u dětí v prvních měsících života vůbec přijít, proto má odběr velký význam také kvůli včasnému zahájení léčby.
Seznamte se s vyšetřením krve TREC a KREC
Prvomaminka se rozhodla, že toto vyšetření krve označované zkratkami TREC a KREC s dcerou podstoupí a až na základě výsledků odběru se definitivně rozhodně, zda malou Nelu nechá naočkovat proti rotavirům. Byla mile překvapená, o jak jednoduché vyšetření se jedná. Dětská lékařka sice odběr krve nemohla provést ve své ordinaci, ale doporučila nejbližší odběrové místo AeskuLab, kde je možné odběr podstoupit. Dívku čekalo při odběru jen jedno píchnutí jehlou do patičky, během něhož bylo odebráno několik kapek krve k rozboru.
Rychlá diagnostika a přesné výsledky
Výsledek vyšetření byl k dispozici u dětské lékařky už za 10 dní. Maminka dvouměsíční Nely se z něj dozvěděla, že u její dcery nebyla zjištěna porucha funkčnosti bílých krvinek, která by znamenala poruchu fungování imunitního systému. V praxi to znamená, že při očkování živými vakcínami není důvod k obavám ze závažných zdravotních komplikací. S dětskou lékařkou se proto rovnou domluvily na termínu očkování proti rotavirům. Výsledky vyšetřená krve TREC a KREC poslouží Nele i do budoucnosti, bude je mít založené ve své zdravotní dokumentaci a její lékařka se k nim může kdykoliv vrátit.
(pak)
Zdroje:
https://www.ockovani-imunita.cz
www.aeskulab.cz