Příběh potvrzující význam odběru TREC a KREC
Vyšetření krve, které se označuje anglickými zkratkami TREC a KREC, dokáže odhalit poruchy fungování obranyschopnosti – konkrétně funkce dvou typů bílých krvinek. Poruchy imunity se u nás vyskytují stejně často, nebo dokonce častěji než vrozené metabolické vady. Rodiče šestiměsíčního Jakuba se dozvěděli o tomto vyšetření v čekárně na odběrovém místě AeskuLab a rozhodli se jím doplnit klasický novorozenecký screening, který jejich syn podstoupil již v porodnici. Důvodem bylo především to, aby se ujistili, že jejich syn může bez obav absolvovat očkování živými vakcínami. Očkování živými vakcínami by totiž mohlo dětem s poruchami imunity způsobit vážné zdravotní problémy. Přínos vyšetření krve byl ale nakonec v případě malého Jakuba zcela odlišný.
Výsledky nedopadly dobře. Co dál?
Výsledek krevního odběru, který proběhl přímo na odběrovém místě laboratoře AeskuLab, znamenal pro rodiče velký šok. Ze zprávy laboratoře se totiž dozvěděli, že u jejich syna bylo zjištěno podezření na poruchu tvorby jednoho typu bílých krvinek (tzv. T-lymfocytů). Malý Jakub neměl dosud žádné zdravotní problémy, proto byl pro rodinu výsledek tak překvapivý. U dětského lékaře se poté dozvěděli, že vrozené poruchy imunity se nemusí v prvních měsících života dítěte nijak projevit, jelikož je kojenec chráněný protilátkami od matky. Rodičům také vysvětlil, že očkování, kvůli kterému se na krevní testy původně vypravili, je potřeba odložit – minimálně do doby, než bude jejich syn důkladně vyšetřen. Jakuba nyní čeká komplexní vyšetření na imunologii, které ukáže, zda se v jeho případě jedná o některou z poruch imunity a jak závažný jeho stav je. Pokud se porucha imunity potvrdí, může být Jakub sledován či léčen dříve, než se u něj projeví první příznaky onemocnění.
Vyšetření TREC a KREC dokáže odhalit poruchy vývoje imunity, mezi které patří například těžké kombinované imunodeficience či agamaglobulinémie. Nejvhodnější načasování tohoto vyšetření je do jednoho roku věku dítěte, podstoupit ho mohou ale i starší děti.
(pak)
Zdroje:
https://www.ockovani-imunita.cz
www.aeskulab.cz