Chybí vám slunce? Zaleťte si za ním!
Lidé v severských zemích to nemají jednoduché. Během zimy například trpí nedostatkem vitaminu. Tamní atopici kvůli vysoké vlhkosti a dráždění kůže oblečením pozorují zhoršení své nemoci.
Nedostatek slunečního záření způsobuje, kromě nedostatečné tvorby vitaminu D, že se lidé stále více a tepleji oblékají . Takže se více potí a oblečení dráždí kůži. To vadí zejména alergikům a ekzematikům. Jak z toho ven? Vydejte se za sluncem!
Léčba sluncem – helioterapie – pomáhá léčit atopický ekzém. Její příznivý efekt je vysvětlován působením na imunitní děje v pokožce. Vliv helioterapie na rovnováhu vitaminu D ale zatím zkoumán nebyl.
#IMG#Trocha medicíny
Vitamin D je vytvářen v lidské kůži po působení slunečního světla. Rohovějící kožní buňky – keratinocyty – pod vlivem UVB záření dokážou přeměnit 7-dehydrocholesterol na vitamin D. Poté je v těle vitamin D upravován na další aktivní formy. Konečným aktivním metabolitem je tzv. kalcitriol. Hraje nejen důležitou roli v metabolizmu vápníku, ale má také celou řadu dalších důležitých funkcí, jako je regulace buněčného růstu včetně růstu keratinocytů, a také významně zasahuje do imunitních pochodů.
Léčivé "Kanáry"
Stejně jako léčba UVB zářením pomáhá i zimní helioterapie na Kanárských ostrovech pacientům ze severských zemí zlepšit projevy atopického ekzému. Finští autoři zkoumali vliv dvoutýdenní helioterapie na Kanárských ostrovech na atopický ekzém a současně na hladiny kalcitriolu u dospělých pacientů.
Pacienti postupně zvyšovali denní dávky slunečního záření až na maximální délku dvě hodiny denně. Před léčbou měli všichni pacienti nedostatek kalcitriolu v krvi, po léčbě se hladiny normalizovaly. Kožní nález se po léčbě u většiny pacientů výrazně zlepšil.
Výsledky studie ukazují, že k léčbě zimních zhoršení atopického ekzému pobytem u moře přispívá kromě přímého vlivu slunce na pokožku i normalizace hladin kalcitriolu. Takže: hurá za sluncem!
(van)
Zdroj: Vahavihu, K. a spol., Br J Dermatol, 2008, 158, 1323–1328.