Chystáte se za exotikou? Myslete na svá játra!
Při cestování hrozí nákaza celou řadou infekčních onemocnění. Významnou skupinu v nich tvoří viry hepatitidy, především A a B, ale také C. Jak se účinně chránit?
Hepatitida A
Hepatitida nebo též žloutenka typu A je infekční zánět jater, který se přenáší virem. Potkáte se s ním především v kontaminované vodě nebo jídle (například v mořských plodech). Možná je i přímá nákaza od nemocného. Zdrojem infekce je stolice.
Hepatitida A je rozšířená především v zemích s nízkou úrovní hygieny. V západním světě je dnes poměrně vzácná, ale často se s ní setkáte např. v Indii.
Jejími příznaky jsou zvýšená teplota až horečka, zvracení, průjem a bolest břicha. Žluté zbarvení kůže a očního bělma se může, ale nemusí dostavit. Onemocnění zanechává doživotní imunitu.
Nejlepší ochranou je očkování, pro cestovatele jsou nejvhodnější kombinované vakcíny, které ochrání zároveň před hepatitidou B. Pokud očkování nestihnete, dbejte na hygienu a kvalitu vody a jídla.
Hepatitida B
Hepatitida B má s hepatitidou A mnoho společného. Jde o infekční zánět jater virového původu. Způsob jejího přenosu je ale trochu jiný. Nejčastěji se přenáší slinami, krví, při pohlavním styku, při sdílení injekčních stříkaček (jehel), při piercingu nebo tetování. Ale pozor, také při akupunktuře.
Příznaky jsou sice zpočátku stejné jako u hepatitidy A, ale zatímco žloutenka typu A obvykle odezní bez zanechání následků, hepatitida B hrozí již v akutní fázi jaterním selháním a často přechází do chronické formy, která časem může vyústit v cirhózu jater a následně jaterní selhání nebo rakovinu jater.
Hepatitida B je velkým celosvětovým problémem. Velmi pravděpodobně se s ní setkáte například v Africe, Indii, Číně, Jižní a Střední Americe a jihovýchodní Asii.
Hepatitida C
Infikovanou krví se přenáší i hepatitida typu C, zatím ale bohužel není možné se před ní chránit očkováním, proto musíte spoléhat na svůj rozum a sebekázeň. Zapomeňte na jakákoli tetování, holiče, akupunkturu, piercing, nechráněný sex nebo krvavé léčitelské úkony, s nikým nesdílejte holicí náčiní, a pokud byste se náhodou ocitli uprostřed rvačky, ve které teče krev, pamatujte si základní pravidlo: Kdo uteče, vyhraje.
Máte-li sklony pomáhat raněným, nikdy to nedělejte za cenu vlastního rizika. Neznámou krvácející osobu raději neošetřujte.
(pez)