Chůzí proti osteoporóze
Chůze je ideálním "sportem" pro lidi s osteoporózou. Pravidelnými procházkami si nejen zpříjemníte letní okamžiky, zároveň uděláte něco pro zdraví svých kostí. Chůze totiž dokáže zpomalit úbytek kostní hmoty, zejména díky přiměřené zátěži, které jsou při ní naše kosti vystavovány.
Na rozdíl od běhání navíc nejsou kosti při chůzi zatěžovány nadměrným dopadem.
Krok za krokem
Přestože by se mohlo zdát, že je chůze poměrně nenáročnou každodenní činností, neměla by se příprava na ni brát na lehkou váhu. A to především tehdy, chystáte-li se na nějakou pořádnou túru. V několika následujících bodech vám poradíme, na co byste rozhodně neměli zapomenout.
- Základem je kvalitní obuv. Pevná a zároveň pohodlná obuv bude vašim nohám přinášet nejen patřičné pohodlí, zároveň pro ně bude dostatečnou ochranou – a to nejen před vznikem puchýřů, ale také před případnými úrazy.
- Také na oblečení záleží. Teplé a prodyšné oblečení by zejména v chladném počasí mělo být nezbytnou výbavou každého "vycházkáře". Reflexní vestu zase pro jistotu noste s sebou vždy, pokud vaše cesta povede v blízkosti silnice nebo přímo po ní.
- Tělo je potřeba nejdříve zahřát. Svůj výlet začněte pozvolnou chůzí. Pomalu se tak zvýší vaše tepová frekvence a vaše svaly se postupně prokrví.
- Vždy protáhněte svaly. Zejména pak tehdy, pokud máte v plánu nasadit svižnější tempo.
- 10 minut a více. K tomu, aby vaše procházka měla alespoň nějaký smysl, neměla by trvat méně než 10 minut.
- V závěru opět zpomalte. V posledních 10 minutách chůze je vhodné opět zvolnit tempo. To pomůže vašemu srdci i kosterním svalům vychladnout postupně.
- Ještě jedno protažení svalů na závěr… a procházka je u konce.
(pad)
Zdroj: www.livestrong.com