Nenechte se omezovat kožními obtížemi. Řešte je
Mezi nejčastější onemocnění spojená se svěděním kůže patří její záněty, tzv. dermatitidy. Úlevu při nich přináší kosmetika určená speciálně pro citlivou a suchou pokožku.
Atopický ekzém se často objeví již v prvních dvou letech života
Silně svědivé zánětlivé onemocnění kůže, které se většinou projeví již v raném dětství (u dvou třetin pacientů v prvních dvou letech života) a může přetrvat až do dospělosti, je označováno jako atopický ekzém. Na zhoršení jeho projevů má vliv (nejen) psychika (stres) a zevní prostředí (teplo, vlhko, chlad).
Rozlišuje se několik fází onemocnění – kojenecká, dětí předškolního a školního věku a dospělých. Kojenecká fáze se objevuje nejčastěji již kolem třetího měsíce po narození, kdy je kojenec často předčasně převáděn na umělou výživu. Kůže je zarudlá a suchá, výsev se objevuje na tvářích, spáncích, ve kštici, na hrudníku a hýždích a může přecházet až v puchýřky, mokvání či stroupky. Ložiska svědí, dítě bývá neklidné, v noci se budí, zdravotně neprospívá a je náchylné k infekcím. Tato fáze většinou mizí do druhého roku života. Může ale přejít ve fázi předškolních a školních dětí, kdy se ložiska přemístí do loketních a podkolenních jamek a na obličej. Děti si je často škrábou, což průběh nemoci ještě zhoršuje. Nezanedbatelným problémem je i nepříjemný kosmetický dojem. Fáze dospělých je buď pokračováním prvních dvou fází, nebo se poprvé objeví kolem puberty. Postiženy při ní bývají loketní a podkolenní jamky, zápěstí, hřbety rukou a prstů, v obličeji hlavně víčka a okolí úst.
Opruzeniny trápí (nejen) kojence a batolata
I přes pokrok ve vývoji nových materiálů pro výrobu plen zůstávají opruzeniny, tzv. plenková dermatitida, jedním z nejčastějších kožních onemocnění kojeneckého a batolecího věku. Nejčastěji se vyskytují mezi 9. a 12. měsícem života. Další jím ohroženou skupinu tvoří senioři trpící únikem moči či stolice. Příčinou je vlhká a zapařená pokožka, která je náchylná k působení moči a stolice a poškození třením či otěrem při nesprávné hygieně. Kůže (nejčastěji v oblasti třísel, genitálu a hýždí) je v místě postižení prosáklá, lesklá, zarudlá, někdy s mokváním a stroupky. Základním opatřením je snížení vlhkosti a zamezení tření v postižené oblasti volbou správného typu pleny a její častou výměnou.
Účinná pomoc od svědění je naštěstí na dosah
Svědění ovlivňuje kvalitu života především tím, že komplikuje spánek a soustředění na každodenní činnosti. Suchá a zarudlá pokožka také mnohdy působí na pohled nehezky a může vést k psychické nepohodě či pocitům trapnosti. Začarovaný kruh škrábání onemocnění poté dále zhoršuje. Zásadní je neaplikovat na kůži dráždivou kosmetiku, která ji dále vysušuje. Omezit tyto problémy lze používáním vhodných přípravků speciálně určených k péči o suchou a citlivou pokožku, které udržují a obnovují fyziologickou kožní bariéru.
Krémy se snadno aplikují, hydratují a zklidňují pokožku a zabraňují jejímu dalšímu podráždění. Na plenkovou dermatitidu jsou konkrétně vhodné krémy s obsahem panthenolu, zinku, taurinu a mandlového oleje. Jednoduchou aplikaci nabízí i varianta ve spreji, která je pro rychlou úlevu od zarudnutí a opruzení vhodná i na cesty. Pro mytí obličeje i celého těla si můžete vybrat mezi olejem a emulzí s obsahem hroznového, bavlníkového a mandlového oleje či vitaminu E, který působí jako antioxidant.
(mafi)
Zdroje:
Kondrád P. Plenková dermatitida v pediatrii a geriatrii. Dermatologie pro praxi 2015, 9 (4): 170–173. Dostupné na: https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2015/04/07.pdf.
Čelakovská J. Atopická dermatitida, II. část – průběh onemocnění, léčba. Pediatrie pro praxi 2020, 21 (2): 180–185. Dostupné na: https://www.solen.cz/pdfs/ped/2020/03/09.pdf.