Nenechte kvůli poruše krvácivosti trpět svoji duši!
Člověka tvoří nejen tělo, ale také psychika. Obojí může onemocnět a bolet. V případě fyzických potíží hledáme pomoc u lékaře běžně. Nestyďme se oslovit odborníka i kvůli duševnímu utrpení. Hemofilikům může taková podpora přijít opravdu vhod.
Pocity jsou běžnou součástí našich životů. Ne vždy je lze označovat jako správné nebo špatné. Často říkáme těm, které vnímáme jako bolestivé, „negativní pocity“. A naopak ty, které nám způsobují potěšení, označujeme za „pozitivní“. Oba typy pocitů k životu prostě patří.
Někdy je líp, jindy hůř
U každého z nás tu a tam převládnou negativní myšlenky. Nikdo se totiž nerodí jako optimista za každé situace. Nejedná se tudíž o nic neobvyklého, když se občas cítíte smutně. Co je skutečně důležité, že jste své negativní pocity rozpoznali. Pak je můžete přijmout jako běžnou součást života s tím, že když přišly, zase odejdou. Nikdo nemůže změnit své dojmy kvůli vám a ani naopak to nefunguje. Jak se cítíte, záleží jen na vás.
Když je skleslý hemofilik
U lidí s poruchami srážlivosti krve a u jejich rodin se nejčastěji objevují následující negativní pocity:
- strach,
- hněv,
- vina,
- frustrace,
- smutek,
- žárlivost,
- zmatek,
- deprese,
- osamělost,
- odmítnutí,
- sebelítost.
Může vás přepadnout jen jeden negativní pocit nebo jejich kombinace. Nic však netrvá věčně. Stejně jako se po dešti objeví na obloze slunce a duha, tak i pocity přicházejí a odcházejí. Cítíte-li se se svými dojmy sám, uvědomte si, že existují i další lidé, kteří se léčí se stejnou poruchou srážlivosti jako vy. Zkuste někoho takového oslovit a promluvit si o svých duševních stavech. Uvidíte, že se vám uleví. Pokud máte problémy s navazováním kontaktů, určitě vám rády pomohou organizace, které u nás působí, Český svaz hemofiliků (ČSH) nebo Hemojunior.
Nekazte si život
Negativní pocity se někdy mohou stát větším problémem a obtěžovat člověka v každodenním životě. Může s vámi cloumat vztek, občas i „rupnou“ nervy, jindy se vám podaří své pocity před druhými schovat. Emoce ale významně ovlivňují vztahy k ostatním lidem. Proto pozor na to, ať na vás děti nemají vzpomínku jako na starého mrzouta. Řešením není přetvářka ani zalézt do kouta a tiše trpět. Se svými pocity můžete pracovat. Kromě toho, že si najdete spřízněnou duši, lze o pomoc požádat i psychologa. Je mnoho cest, jak navzdory chronické nemoci najít v životě radost.
(hah)
Zdroje:
www.hog.org/handbook/section/6/about-feelings