Chřipková infekce u gravidních žen může zvýšit riziko rozvoje schizofrenie u jejich potomků
V rozsáhlé studii zvané Child Health and Development Study (CHDS) byla použita archivovaná séra těhotných žen, která byla získána v letech 1959–1966.Získané výsledky jsou součástí dlouhodobého výzkumu Prenatal Determinants of Schizophrenia (PDS), který zjišťoval význam prenatální infekce, výživy matky, expozice různým noxám, věku otce a celé řady dalších faktorů, jež mají na riziko rozvoje schizofrenie vliv.
Záměr studie...
Díky archivovaným vzorkům bylo možné využít jedinečnou příležitost a prozkoumat vztah sérologicky prokazatelných infekcí v době těhotenství a schizofrenie a dalších psychických onemocnění, která se rozvinula s delším časovým odstupem.
#IMG#Podle hlavního autora studie, klinického psychologa a epidemiologa Alana Browna, je největší výhodou dlouhodobých studií to, že umožňují monitorovat onemocnění, která nastupují až v dospělosti. Do studie bylo zařazeno 12 094 dětí matek, jejichž séra byla v letech 1959–1967 archivována. Jedinci, kteří byli do studie zařazeni, dospěli teprve v nedávné době do věku, kdy se schizofrenie obvykle objevuje. Ve věkové skupině mezi 30 a 38 lety bylo zkoumáno, zda se u účastníků studie vyskytla schizofrenie či jiné psychické nemoci.
Studie trvala čtyřicet let...
Dlouhodobá studie, která trvala čtyřicet let, poskytla vhodné údaje pro zhodnocení rizikových faktorů pro vznik schizofrenie a pro nalezení odpovědi na otázku, zda jsou v patogenezi onemocnění podstatné faktory jako viry, výživa matky a toxiny, které v prenatálním období na plod působí.
Průběh studie...
Studie proběhla v USA, Izraeli a Norsku a měla za úkol pozorovat důsledky na patogenezi chronických a akutních onemocnění a roli vnějších faktorů. Potvrdilo se, že sérologicky prokazatelná chřipková infekce matky, prodělaná v těhotenství, je asociována se schizofrenií u jejích potomků. Riziko vzniku schizofrenie bylo zvýšeno třikrát v případech, kdy matka onemocněla chřipkou v první půlce těhotenství, zatímco v případech, kdy matka onemocněla až ve druhé půli, nebylo zvýšené riziko schizofrenie zaznamenáno.
Překvapivý závěr...
Výsledky této studie dokládají, že prenatální expozice chřipce významně zvyšuje riziko schizofrenie. Přestože tyto výzkumy mohou být významné pro prevenci, varují autoři studie důrazně před zobecňováním a aplikací výsledků na všeobecná zdravotní doporučení, dokud tyto závěry nebudou podrobeny dalšímu zkoumání a nebude ověřena jejich validita.
Zdroj: Exposure To Influenza During Pregnancy May Increase Risk Of Schizophrenia In Offspring
(hak)