Chřipka: nový lék na obzoru?
Většina nemocných chřipkový virus překoná bez vážných následků. Jsou ale i pacienti, kteří takové štěstí nemají. Na chřipku se tak dá v krajních případech i zemřít. Důležitou prevencí je očkování. Pomoc je ale možná nyní na obzoru i tam, kde nemoc již propukla.
Vědcům zabývajícím se výzkumem chřipky se podařil významný objev, který by mohl zachránit řadu životů nemocných nakažených touto virózou. Zaměřili se přitom na imunitní proces, jenž je následkem infekce virem chřipky. Jde o takzvanou cytokinovou bouři, která je neadekvátní reakcí organismu, často s fatálními následky.
Když cytokiny zešílí
Cytokiny lze zjednodušeně označit za posly imunitního systému. Jde o látky bílkovinné povahy, které se tvoří v jednotlivých buňkách imunitní soustavy a slouží ke vzájemné komunikaci. K masivnímu uvolnění cytokinů dochází především při těžkých infekcích, ale i při jiných závažných stavech. Lze říci, že imunitní systém se vlivem „zešílení“ těchto přenašečů stane nepřítelem organismu. Dochází k selhání životně důležitých orgánů, k šoku a ke smrti. Cytokinová bouře se považuje za viníka četných úmrtí při dvou velkých epidemiích v posledních sto letech – jednak při velké epidemii v letech 1918, jednak v roce 2009. Epidemie z posledního roku první světové války stála paradoxně životy především mladých, jinak zdravých osob s dobře funkční imunitou, starší a oslabení jedinci umírali v menším počtu.
Jak zastavit katastrofu?
Dosud se předpokládalo, že imunitní reakci vyvolal přímo virus chřipky. Většina léčebných strategií se proto zaměřovala na boj proti tomuto viru. To však vedlo, podobně jako u antibiotik, k rozvoji rezistencí. Léky proti viru chřipky postupně ztrácejí svou účinnost, každý rok je potřeba počítat se změnou struktury viru. Nyní se však ukázalo, že za aktivaci imunitního systému není odpovědný přímo chřipkový virus, ale receptor v buňkách cévní stěny. Ten reaguje na zánětlivé změny ve svém okolí. Blokáda tohoto receptoru pomohla u pokusných myší nakažených experimentálně virem chřipky snížit úmrtnost z 80 % na 20 %.
Léky na obzoru
Některé farmaceutické firmy již započaly s klinickými zkouškami nových, perspektivních léků založených na zablokování receptoru, jehož aktivace spustí cytokinovou bouři. Dosavadní strategie boje proti virům pomocí očkování a antivirotik by v budoucnu mohla získat důležitého spojence. Podařilo by se tak výrazně snížit počet obětí dalších pandemií.
(jav)