Chřipka se mi po měsíci vrátila – proč nejsem imunní?
Myslíte si, že pokud jste již chřipku v této sezoně prodělali, můžete chodit vesele po ulicích s odhaleným krkem? Že se můžete líbat s náhodnými kašlajícími chodci nebo chodit do čekáren u lékaře a posmívat se nemocným? Že vás se již v této sezoně chřipka netýká? Chyba! Vaše imunita není superman a před soustavným nebezpečím vás neochrání.
Důležitá je obranyschopnost...
Schopnost vzdorovat chřipkové nákaze je totiž dána různými faktory – v první řadě záleží na celkovém stavu obranyschopnosti vašeho těla. Ten se liší u jednotlivých lidí navzájem i u téhož člověka v různých situacích. Například v zimě jsou na imunitu kladeny větší nároky zejména v oblasti dýchacích cest. Vdechování chladného vzduchu je pro sliznici dýchacích cest náročné, buňky tak trochu strádají, a tudíž se nemohou účinně bránit. Proto je také v tomto ročním období nejvíce infekcí dýchacích cest. Pokud už jsou nějaký virus či bakterie schopny přežít v mrazivém prostředí zimních mlh a vánic, pak mají s oslabenými buňkami snadnou práci.
#IMG#Podobně se na obranyschopnosti podepisuje i stres, dlouhodobé pracovní vytížení, pití alkoholu (zejména tvrdého), neuvážlivé přeceňování fyzických schopností či nedostatek spánku. Pokud navíc ještě proděláváte jinou chorobu, oslabuje to opět organismus a usnadňuje viru práci. Navíc setkáte-li se s chřipkovým virem na konci chřipkové sezony, dávno už to nemusí být tentýž virus jako na začátku. Jeho genetická informace totiž podléhá neustálým mutacím, které mění jeho schopnost nakazit další a další nešťastníky. Virus se stále proměňuje, a i když se imunita naučí s ním bojovat, virus do příště použije trošku jiného způsobu boje a své nekalé postupy zkouší znovu a znovu.
Posílení imunity...
Pokud se tedy nakazíte po prodělaném chřipkovém onemocnění v jedné sezoně znovu, znamená to jen, že jste potkali ten špatný virus ve špatný čas. Vaše imunita ale nemusí v boji s virem zůstat sama – můžete ji posílit, aby lépe obstála, budete-li se o své tělo dobře starat a napomůžete tak dobrému celkovému vyladění organismu. Lékaři doporučují jíst v zimě hodně vitaminů, celoročně se otužovat, a tak se připravit lépe na onemocnění hrozící během plískanic a mrazu. Když ani to nestačí, lze imunitu podpořit dodáním účinného nástroje v zápase s chřipkou. Moderní protichřipková antivirotika umí znemožňovat šíření a dělení viru v buňkách a s jejich dopomocí se vašemu tělu jistě podaří chřipku zdárně porazit.
(jin)