Chřipka: Braňme se už teď!
Tak máme za sebou další chřipkovou sezonu. Byla poměrně mírná navzdory všem strašidelným předpovědím a vesměs jsme tomu všichni rádi. Snad jen některé děti (ty, které neonemocněly) litují, že se nedočkaly chřipkových prázdnin. Celkový rozsah chřipkové epidemie patrně žádný z nás z pozice jednotlivce neovlivní. Svou vlastní mikroepidemii ve své rodině a své osobní zdraví ovlivnit můžeme.
Náhoda i promyšlená prevence...
Jak můžeme ovlivnit, zda to budeme právě my, kdo příští rok přispěje k navýšení chřipkových statistik? Stejně jako letos i v příštím roce bude hrát hlavní roli náhoda, která nám může přihrát do cesty dostatečnou dávku viru. Pro to, abychom onemocněli jakoukoli infekční chorobou, musí se do našeho organismu dostat určité množství infekčního agens. Bude-li toto množství příliš malé, naše tělo se sním hravě vyrovná a nemoc nepropukne. Množství viru (případně bakterií) schopné vyvolat nemoc závisí obecně na patogenitě viru (bakterie) a také na odolnosti organismu. Patogenitu chřipkového viru, který nás bude ohrožovat v příští sezoně, asi neovlivníme. Zbývá nám tedy možnost zapracovat na vlastní odolnosti.
#IMG#Schopnost lidského organismu ubránit se infekci je závislá na mnoha faktorech, a jedním z prvních a nejdůležitějších je stav výživy. V našich zeměpisných šířkách jen stěží narazíme na skutečnou podvýživu způsobenou nedostatkem základních potravin, ale podíváme-li se na skladbu jídelníčku, skutečnost už často tak růžová není. A zde můžeme najít svou "konkurenční výhodu" v boji proti chřipce.
Vitamin C...
Tak například není žádným tajemstvím, že vitamin C je výborný podpůrný prostředek v boji proti infekcím. Pomáhá v případě již propuklého ochoření a je účinný také jako součást protichřipkové prevence. Vitamin C pomáhá našemu tělu zbavovat se kyslíkových radikálů, kterých vzniká při boji těla s chřipkou vždycky velké množství. Svoje blahodárné účinky nám tedy tento přičinlivý vitamin může poskytnout hned na třech frontách: v oblasti prevence, v případě ochoření a také jako podpůrný prostředek při rekonvalescenci - úklidu volných radikálů. Zní to možná banálně, ale příští chřipkovou sezonu může záležet na tom, kolik jsme přes léto spořádali citronů, kiwi, černého rybízu a šípkového čaje. A také vitaminových tabletek, chcete-li.
Nepopulární očkování...
Patrně nejužitečnějším prostředkem k tomu, jak se chránit v každé chřipkové sezoně, je očkování. Za normálních okolností by snad ani nebylo třeba se o tom zmiňovat, ale faktem je, že počet lidí každoročně očkovaných proti chřipce v naší zemi silně zaostává za celoevropským průměrem. Těžko říct, proč tomu tak je. Jestli nedostatkem osvěty a informací, který se časem srovná, nebo proto, že Češi prostě jen rádi riskují.
(vek)