Chřipka a imunita
Je zřejmé, že chřipkou jsou nejvíce ohroženi lidé s oslabeným či nějak narušeným imunitním systémem. Snáze infekci podlehnou a k tomu, aby u nich propuklo onemocnění, jim stačí nižší dávka virových částic. Špatná imunita prostě není dobrou devizou do chřipkové sezony, kdy nebezpečné patogeny létají vzduchem a usazují se všude, kde je jim to umožněno. Vztah mezi chřipkou a imunitou ovšem platí i obráceně. Nejenže nedomrlá obranyschopnost nahrává chřipce, ale také prodělaná chřipka naši imunitu závažně poškozuje.
Imunita má mnoho nepřátel...
Negativní vliv na lidskou imunitu má kdeco. Od znečištěného životního prostředí až po nekvalitní stravu. Ale z infekčních nepřátel můžeme vyjmenovat několik nejnebezpečnějších. Na prvním místě je to pochopitelně AIDS, jež lidskou obranyschopnost ničí pomalu, neúprosně a také fatálně. Dalším mocným protivníkem jsou spalničky, které se díky proočkování celé populace naštěstí nemohou prakticky uplatnit. Na třetím místě jmenujme právě chřipku.
#IMG#O lidech s chronicky oslabenou imunitou je známo, že snadno podléhají i banálním infekcím, kterým se zdravý člověk lehce ubrání. Mají problémy například s kvasinkami a plísněmi. Ty se usazují v organismu nemocného člověka a vyčerpaný imunitní systém není schopen se jich zbavit.
Na chřipku raději s antibiotiky...
Přestože tak dramatický obraz u lidí s chřipkou nenacházíme, defekt v imunitě je znatelný. Na infekci chřipkovým virem často nasedá infekce bakteriální, jejíž "úspěch" je založen právě na tom, že virus chřipky podstatně oslabil imunitní dohled, a připravil tak pro ni půdu. Přidružená bakteriální infekce má nejčastěji podobu pneumonie, zápalu plic. Proto také lékař často předepisuje při chřipce antibiotika, ačkoliv ta na samotný virus nemohou mít žádný vliv. Slouží ale jako ochrana zeslabeného organismu a hráz proti bakteriálním patogenům, které tato snadná kořist láká. Proti viru samotnému je nutné použít antivirotika, tedy léky, které svým antivirotickým účinkem chrání náš imunitní systém, a tím nám vlastně pomáhají odolat i bakteriální infekci.
Jak se bránit...
V chřipkové sezoně bychom měli věnovat zvýšenou pozornost stavu svého imunitního systému, a toto platí dvojnásob, pokud jsme již chřipkou onemocněli. Jaká jsou tedy konkrétní praktická doporučení? Chřipku musíme vždy důkladně vyležet a nevyběhnout radostně z postele ihned, když se nám udělá trochu lépe. Jedině tak se nebudeme vystavovat nebezpečí dalších mikroorganismů, které na nás venku číhají jako na snadno zranitelnou kořist.
Vitaminy podporují obranyschopnost...
Vlastní imunitu musíme také aktivně podpořit - dopřejme jí dostatek vitaminů (především C, ale také E a B komplex). Kromě ovoce, zeleniny a vitaminových preparátů můžeme v lékárnách zakoupit velké množství přípravků na posílení imunity. Jen je vhodné se poradit s lékařem či lékárníkem, abychom své peníze vydali za přípravek, který silnou imunitu nejen slibuje, ale tomuto slibu v našem případě může i dostát.
(vek)