Chřipka a těhotenství - poučení z historie
Pandemie španělské chřipky v letech 1918-1919 měla celosvětovou morbiditu více než 20 % a mortalita dosahovala hodnot v rozmezí 1-2 %. Přitom postiženy byly všechny věkové skupiny. V souvislosti s obavami ze současné pandemie vlády připravují krizové plány pro případ antigenního shiftu.
Mezi rizikové pacienty, u kterých je ohrožení chřipkou vyšší, se ale v rámci těchto plánů stále nepočítají těhotné ženy. To je ovšem chyba s potenciálně závažným dopadem.
Obrovská úmrtnost těhotných žen...
Podle dat získaných v USA během pandemie španělské chřipky byla úmrtnost těhotných žen v každém měsíci těhotenství více než 40 %. Britské údaje se poněkud liší, uvádějí 25,4 %, nicméně i toto číslo je velice alarmující. Američané uvádějí, že pravděpodobnost ztráty plodu byla ve všech měsících vyšší než 40 %, pouze v pátém měsíci se pohybovala na hladině 37 %. Počet živě narozených dětí byl v Anglii a Walesu v prvním čtvrtletí roku 1919 hluboko pod průměrem. Tyto údaje mluví samy za sebe.
Ze studie provedené v USA v letech 1975-1979 vyplývá, že těhotné ženy mají vyšší riziko onemocnění chřipkou i v letech mezi pandemiemi. Navíc stoupne-li mezipandemický interval nad 35 let, drtivá většina těhotných již nemá imunitu uvyklou boji se shiftovým kmenem, takže následky jsou horší než u starších generací. Pandemické plány by měly tyto zákonitosti respektovat a zohlednit, protože ohrožení reproduktibility je ohrožením života druhu.
Zdroj: Mortimer P. Influenza-related death rates for pregnant women. Emerg Infect Dis 2006 Nov.,
(jin)