Chřipka a kojení
Pomalu nastává období, kdy je venku sychravo a na ulicích se mísí kýchající chodci se smrkajícími nešťastníky. Nejedna kojící matka se jistě zamýšlí nad otázkou, jak své nemluvně co nejlépe uchránit před všudypřítomným chřipkovým virem. Snad bude tento článek při hledání odpovědí užitečný.
Nejčastější zdroj infekce....
Nejčastějším zdrojem přenosné infekce je pro kojené dítě jeho matka. Neustálý kontakt s matou dítě vystavuje riziku, že se nakazí běžnou chorobou, proti níž ještě nemá vyvinutou imunitu. Chřipka v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Je ovšem důležité si uvědomit, že největším zdrojem chřipkových virů je nakažený člověk v období 24 hodin před nástupem prvních příznaků. Většinou tak matka své kojené dítě nakazí ještě v okamžiku, kdy si neuvědomuje, že je nemocná. Děti mají největší vnímavost k nákaze chřipkou ve věku mezi 6 a 12 měsíci.
#IMG#Je prokázáno, že chřipkový virus vůbec neproniká do mateřského mléka. Proto je při zachování určitých opatření jen malá pravděpodobnost, že se v období chřipek kojenec od matky nakazí. Tato opatření jsou vlastně základní hygienické postupy, které je vhodné dodržovat i mimo dobu chřipkových epidemií. Patří sem pravidelné mytí rukou po návratu z venku, mytí rukou po každém kýchání a smrkání, kýchání přes kapesník či alespoň do dlaně či snaha pořádně se vysmrkat před kojením, aby se minimalizovalo riziko kýchnutí a kapénkové nákazy kojence.
Mateřské mléko obsahuje protilátky...
Kojením se dítěti předávají obranné látky proti infekčním chorobám. Je tedy záhodno dítě kojit i v okamžiku, kdy sama matka je nemocná chřipkou. V jejím těle totiž probíhá intenzivní boj a tvorba protilátek, které pak mlékem přecházejí do těla dítěte. To se díky kojení stává vůči infekci imunním, aniž se s virem setkalo. Matčino tělo tak v mléku vlastně kojenci předává zadarmo "zkušenosti" s bojem proti chřipkovému viru.
Pozor na některá antivirotika...
Pokud je matka pro svou chřipku léčena účinnými antivirotiky, měla by se kojení po dobu léčby vyvarovat, je-li její dítě mladší než jeden rok. Některá antivirotika totiž v malém množství přestupují do mateřského mléka a tak se dostávají do organizmu dítěte. Podle současných poznatků sice není pravděpodobné, že by lék mohl dítěti uškodit. Nicméně ověřené výsledky důkladných studií, které by přímo popíraly negativní účinky na velmi malé děti, zatím ještě nejsou k dispozici.
Chřipka u malých dětí..
Naopak v případě závažného průběhu chřipky u malého dítěte (i mladšího než jeden rok) je vhodné probrat se svým pediatrem, zda by nemělo dostat antivirotika. Podle nejnovějších odborných poznatků totiž tyto léky snižují riziko komplikací a jejich přínos v léčbě je tudíž opodstatněný.
(jin)
Zdroj: American Academy of Pediatrics