Chronicky nemocní jsou více ohroženi epidemií chřipky
Pro pacienty s chronickou hepatitidou B i C přestavuje vyhlášení chřipkové epidemie období zvýšené pozornosti. Pokud se totiž takový pacient chřipkou nakazí, může u něj nemoc probíhat déle a závažněji než u zdravého člověka. Navíc zde častěji hrozí smrt.
Lidé s chronickou hepatitidou, podobně jako lidé s tuberkulózou či jiným chronickým onemocněním, mají jistým způsobem změněnou imunitu. Proto u nich chřipkové onemocnění probíhá závažněji a komplikovaněji.
Management: pojem nejen v byznysu
Management je slovo, které se ve zdravotnictví užívá pro vyjádření, jak se má s danou chorobou zacházet. Jednoduše řečeno – jaké léky lékař zvolí, v jaké dávce je pacientovi podá, kdy léčba začne a kdy skončí. Management chronické žloutenky je sám o sobě dosti složitý. Pokud do celé situace zasáhne ještě chřipka, je o problémy postaráno. Zdravotnický systém myslí na všechny chronicky nemocné a bere v potaz vysoké riziko onemocnění chřipkou! Proto je u všech chronicky nemocných doporučováno včasné očkování.
Očkování proti chřipce: nebraňte se mu!
V současné době je očkování velmi aktuálním tématem. Hovoří o něm laická veřejnost i odborníci. V dnešních dnech je očkování proti chřipce přímo žhavým tématem, ať už mluvíme o chřipce sezónní, či takzvané pandemické chřipce prasečí (mexické). Jelikož může nákaza chřipkovou infekcí vést ke zhoršení zdravotního stavu dlouhodobě nemocných, snaží se lékaři tyto pacienty preventivně ochránit právě očkováním. Týká se to hlavně starších pacientů nad 65 let věku a pacientů s chronickým onemocněním dýchacího systému, srdce a cév, jater a ledvin. Očkování je také prováděno u lidí se sníženou funkcí imunitního systému, pacientů s metabolickým onemocněním a osob s poruchou funkce průdušek a plic. Dále je doporučeno očkování osob vystavených zvýšenému riziku nákazy, například v zaměstnání v oblasti zdravotnictví.
Pozor na živou vakcínu
Očkování je v první řadě forma obrany před infekčními onemocněními, má však i svoje rizika a nežádoucí účinky. V USA není některým nemocným doporučováno užití živé vakcíny proti chřipce. Je to proto, že není známa účinnost a hlavně bezpečnost této látky. Týká se to samozřejmě pacientů s prokázanou alergií a přecitlivělostí na některé složky očkovací látky. Také se touto vakcínou neočkují děti mladší dvou let a osoby nad 50. Živá vakcína se také nedoporučuje nemocným s chronickým onemocněním plic, srdce, jater a ledvin či lidem s oslabenou imunitou.
V letošním roce je očkování proti sezónní chřipce vysoce doporučované Ministerstvem zdravotnictví ČR. Současná nákaza sezónní chřipkou a novým druhem pandemické chřipky A(H1N1) může organismus výrazně oslabit a onemocnění pak má mnohem těžší průběh. Očkování má však i svoje rizika a na ta je nutné myslet!
(tek)
Zdroje:
- CDC, 2009-10 Influenza Prevention & Control Recommendations; Persons Who Should Not Be Vaccinated
- Pandemický webový portál, Sezónní chřipka – Očkování proti sezónní chřipce před chřipkovou sezónou 2009/2010
- MZČR – 19. 1. 2007, MUDr. Michael Vít, Ph.D., hlavní hygienik ČR a náměstek ministra – Chřipka a její prevence
- Státní zdravotní ústav – srpen 2009, MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., z odboru epidemiologie infekčních nemocí – Očkování proti chřipce – období 2009/2010
- Státní zdravotní ústav – 25. únor 2008, MUDr. Jitka Částková – Očkování v ČR