Chronicky nemocní by neměli chřipku podceňovat
Epidemiologové, mikrobiologové a infekcionisté již zveřejnili prognózu pro letošní chřipkovou sezónu. Měla by být mírná stejně jako loni, předpokládá se podíl stejných původců jako loni.
Přesto by neměli ani letošní chřipku podcenit chronicky nemocní a ti, u nichž se dá očekávat vysoké riziko nakažení a komplikací.
Vakcína ochrání před více viry
Loňskou sezónu měly na svědomí dva hlavní kmeny virů. Na začátku a samém konci sezóny převažovala chřipka typu A s mediálně známým kmenem H1N1, ve druhé polovině se rozšířil virus působící chřipku B. Loňská očkovací látka obsahovala všechny tyto kmeny, a proto poskytla očkovaným ochranu na celou sezónu. I jiné údaje, hlavně počet pracovních neschopností a návštěv lékaře, svědčil v Evropě pro spíše mírnou sezónu. Rozdíl vynikl především ve srovnání s roky 2008/2009 nebo 2004/2005, kdy se vyskytlo případů onemocnění – i s těžkým průběhem – podstatně více.
Přeočkování: ano, nebo ne?
Prognózy založené na výzkumu cirkulace virů chřipky na jižní polokouli sice předpokládají pro nadcházející sezónu stejné původce, to by však nemělo odradit před přeočkováním. Hlavní důvod je ten, že ochrana očkováním je již po uplynutí jednoho roku s otazníkem. Za několik měsíců od uplynulé sezóny se dále u virů změní i antigenní struktura, dojde k takzvanému driftu. Pravidelné roční očkování proti takto zmutovaným virům zajišťuje lepší ochranu, a je proto účinnější než jen příležitostná vakcinace.
Vakcína je bezpečná
Vakcína pro letošní sezónu se výskytem nežádoucích účinků a příhod nijak nelišila od předchozích ročníků. Nejčastější reakcí byla horečka, méně častá pak bolest hlavy a lokální obtíže v místě podání očkovací látky. Vedlejší účinky očkování se projevily v méně než pěti procentech případů, dá se tedy říci, že vakcína je velmi dobře snášena.
(jav)