Slinivka břišní neboli pankreas plní v těle dvě hlavní funkce: vylučuje inzulín pro regulaci hladiny cukru v krvi a produkuje enzymy pro trávení cukrů, tuků a bílkovin. Poruchu sekrece inzulínu známe jako cukrovku, při špatné tvorbě trávicích enzymů vzniká obraz tzv. exokrinní pankreatické nedostatečnosti.
Pacientem navždy
Exokrinní pankreatická nedostatečnost se může projevit akutně (náhle) nebo chronicky. Když není akutní pankreatitida správně léčená, přejde do chronicity. Tedy celoživotního onemocnění, které si vyžaduje dodržování zásad životosprávy, pravidelné kontroly u lékaře a léčbu. Jde vlastně o zánět pankreatické tkáně z různých příčin. Mezi nejčastější patří:
- nadměrné užívaní alkoholu,
- kouření,
- vrozené poruchy slinivky břišní – cystická fibróza,
- systémové onemocnění – lupus,
- ucpání pankreatických vývodů kamenem či nádorem,
- porušení tkáně po úraze, poranění apod.
Nepříjemné příznaky
Při chronické pankreatitidě si pacient stěžuje na silnou nebo trvalou bolest břicha, nevolnost, horečku, nucení na zvracení, zvracení, plynatost, průjem, pocit nafouklého břicha či únavu. O závažnějším poškození svědčí:
- objemné mastné stolice,
- úbytek na váze,
- chudokrevnost nebo krvácení,
- zvýšené riziko zlomenin kostí.
Strava dle zdravého rozumu
Zásadní je energeticky bohatá a vyvážená strava s dostatkem vitamínů 5× denně po menších porcích.
- Součástí diety má být dušená zelenina a čerstvé ovoce, třeba ve formě džusů. Jsou plné enzymů, vitamínů a minerálů, které pomáhají léčit pankreatitidu. Vhodná jsou jablka, třešně, banány, mrkev, petržel, hlávkový salát, špenát, sterilizovaná kukuřice.
- Když si neumíte odepřít maso, tak kupujte libové. Jako náhradu můžete vyzkoušet například tofu.
- Do svého jídelníčku zařaďte rýži, brambory, bílé nebo starší pečivo.
- Jídla s obsahem sóji jsou skvělým zdrojem antioxidantů a brání dalšímu poškozování slinivky.
- Dejte si maximálně 1 vejce denně a nezapomínejte na probiotika, jako jsou jogurty, sýry, mléko či tvaroh. Pomáhají regulovat trávení, redukují zánět a podporují imunitu. Upřednostňujte nízkotučné výrobky.
- Zvyšte příjem tekutin, doporučují se bylinné čaje z máty, třezalky, obilná káva, nesycené nápoje a ovocné šťávy. Pravidelně jezte zeleninovou polévku nebo lehký slepičí vývar.
- K přípravě jídel používejte rostlinné oleje, máslo a margarín.
Vyhněte se:
- stimulujícím látkám – cigaretám, alkoholu (i pivu), nápojům s kofeinem,
- smaženým, přepalovaným, velmi horkým nebo studeným, slaným, mastným a kořeněným jídlům,
- tučným (bůček, husa, vnitřnosti, makrela, konzervy) a nadýmavým potravinám (luštěniny, všechny druhy semínek),
- vláknině – absorbuje trávicí enzymy a snižuje množství živin.
2. článek:
Když jsou zapotřebí léky
Pokud ani změna stravování a životního stylu trávicí problémy nezmírní, je nutné substitučně dodat enzymy v lékové formě. Moderním řešením je patentovaná technologie v podobě minimikropelet Kreon® 10 000. Ty zabezpečují rychlé uvolňovaní enzymů (tzv. pankreatinu, tedy směsi amylázy, lipázy a proteázy pro trávení všech složek potravy) ve správný čas (v trávicí fázi) a na správném místě (v tenkém střevě). Enzymy obsažené v minimikropeletách jsou:
- odolné proti kyselému prostředí žaludku,
- s vysokým obsahem lipázy pro trávení tuků,
- s optimální velikostí částic pro důkladné promísení s tráveninou.
Užívají se 3× denně 1–2 celé, nerozžvýkané tobolky během nebo těsně po jídle s dostatečným množstvím tekutiny. Pokud činí polknutí problémy, je možné tobolku otevřít a minimikropelety přidat k měkkému kyselému jídlu nebo smíchat s kyselou tekutinou (např. jablečná dřeň nebo jogurt).
Kreon® 10 000 je registrovaný volně prodejný lék na vnitřní užití. Obsahuje léčivou látku pankreatin (trávicí enzymy) 150 mg v 1 tobolce (amyáza 8 000 j. Ph. Eur., lipáza 10 000 j. Ph. Eur. a proteáza 600 j. Ph. Eur.). Před podáním si prosím prostudujte příbalovou informaci. O případných rizicích a nežádoucích účincích se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
Zdroj: Informace pro pacienty, Abbott Laboratiories, s. r. o.
www.diethealthclub.com