Chris Klug: ani transplantace jater ho nezastavila na cestě za olympijskou medailí
O tom, že onemocnění vážnou jaterní chorobu nemusí vždy znamenat zbytek života strávený v nemocnicích, by mohl vyprávět americký snowboardista Chris Klug.
O tom, že onemocnění vážnou jaterní chorobu nemusí vždy znamenat zbytek života strávený v nemocnicích, by mohl vyprávět americký snowboardista Chris Klug. Boj o svůj život vyhrál i díky pevnému odhodlání se nevzdat.
Nemoc z plného zdraví
O tom, že trpí závažnou jaterní chorobou, která by bez transplantace mohla skončit fatálně, se Klug dozvěděl ve svých 22 letech. Tehdy patřil mezi nadějné sportovce v oblasti snowboardingu a cítil se zcela zdráv. O to překvapivější pak bylo zjištění, že se u něj rozvinula nemoc s komplikovaným názvem i průběhem – primární sklerozující cholangiitida (PSC).
První příznaky jsou nenápadné
Při této chorobě se postupně zhoršuje zánětlivé postižení jater, což vede k zamezení odvádění žluči. Ta následně poškozuje jaterní tkáň, která se postupně jizví, až vznikne obraz rozvinuté cirhózy se všemi svými závažnými důsledky. Nemocní, ve většině případů muži středního věku, jsou pak mimo jiné ohroženi jaterním selháním, závažným krvácením a vznikem zhoubného nádoru jater. Mezi úplně první příznaky, kterými se onemocnění může prozradit ještě ve stadiu, kdy orgán není výrazněji poškozen, patří:
- únava,
- zvýšená tělesná teplota,
- nechutenství a úbytek na váze,
- ikterus (zežloutnutí kůže, očního bělma, ústního patra),
- svědění kůže.
Diagnózu primární sklerozující cholangiitidy lékaři stanoví za pomoci krevních odběrů, zobrazovacích metod a odebrání vzorku jaterní tkáně. Jedinou léčbou, která slibuje významně pozitivní zlom v prognóze nemocného, je transplantace.
Nesobecké rozhodnutí
Ale vraťme se ke Chrisu Klugovi. Ten v roce 2000, celých 7 let od zjištění nepříznivé diagnózy, podstoupil dlouho očekávaný chirurgický zákrok. V té době již trpěl řadou zdravotních komplikací a bolestmi. Nová játra, která obdržel, patřila 13letému chlapci, jenž tragicky zemřel na následky postřelení. S odebráním orgánu přitom musela souhlasit rodina zemřelého dítěte.
Ani po nepřízni osudu Klug na sport nezanevřel. Už v roce 2002, přesně 19 měsíců po operaci, se stal prvním sportovcem, který s transplantovaným orgánem vyhrál olympijskou medaili.
(veri)
Zdroj: www.thesurvivorsclub.org