I jednorázová přemíra alkoholu může vyvolat slinivkový záchvat
Milovníci alkoholu by si měli dávat dobrý pozor na míru jeho spotřeby.
Třeba jen jediný večírek, kdy to přeženete s pitím, může znamenat
nebezpečí pro vaše zdraví.
Slinivka břišní
Slinivka břišní je podlouhlý orgán uložený pod žaludkem, v ohbí dvanáctníku. Je to mnohostranně nadaná žláza. Je jak exokrinní – vylučuje své enzymy "ven" (tedy do trávicí trubice), tak endokrinní – uvolňuje své hormony do krve.
#IMG#Její exokrinní sekret se ve dvanáctníku mísí se žlučí a zahajuje hlavní fázi trávení potravy a štěpení živin. Hlavní účinnou složkou exokrinního sekretu slinivky jsou enzymy štěpící tuky (pankreatická lipáza) a sacharidy (pankreatická amyláza). Slinivka vylučuje také roztok jedlé sody, který neutralizuje tráveninu a chrání tak střevo před kyselinou ze žaludku.
Endokrinní rolí slinivky je tvorba hormonů řídících koncentraci cukru v krvi: inzulinu a glukagonu. Slinivka tvoří i hormon somatostatin.
Když bolí slinivka
Slinivku břišní může postihnout zánět, a to buď akutní, nebo chronický.
Akutní zánět je vždy považován za závažný stav. Na jeho rozvoji se podílejí především alkohol nebo žlučové kameny. I jednorázový alkoholický exces může vyvolat tuto příhodu, která má sice většinou celkem mírný průběh, ovšem na druhou stranu pokud je její průběh vážný, často vede k úmrtí.
Klečící mohamedán
Steskem pacientů s akutním zánětem slinivky je hlavně bolest, od níž ulevuje poloha vkleče (poloha klečícího mohamedána) nebo vsedě. Častá je i nevolnost a zvracení, také porucha odchodu plynů a nadýmání.
Při závažnějším poškození tohoto orgánu je na místě rychlá operace s vyčištěním dutiny břišní. Pokud se totiž sekret slinivky dostane do břišní dutiny, její enzymy zde „střílí do vlastních řad“ a tráví vše ve svém dosahu.
Chronický zánět se velmi často rozvíjí u alkoholiků. Jeho projevem je především:
- špatné trávení
- řídká, mastná, páchnoucí stolice
- nechutenství
- ztráta hmotnosti
- celkové neprospívání
- bolesti v zádech
Alkohol jako nepřítel číslo jedna
V obou základních formách zánětu figuruje na prvním místě mezi příčinami alkohol. Cirhóza je velmi známým důsledkem nezřízeného pijáctví, chronická pankreatitida však také není žádný med – a rozhodně se nejedná o vzácnou komplikaci! S alkoholem proto opatrně, abyste za zlepšení nálady nezaplatili svým zdravím.
(shmt)
Zdroj: Hoch, Leffler. Speciální chirurgie.