I kouření podléhá pravidlům etikety
Člověk ovládající zásady slušného chování většinou ví, co, kdy a jak má ve společnosti správně (ne)dělat. Co si kdy obléci, jak se chovat při stolování, co říkat apod.
To jsou jen některé z mnoha okruhů, které etiketa pojímá. A přestože je to pro mnohé překvapivé, ani kouření není otázkám etikety cizí.
Zkuste to s noblesou
Kuřáků je sice menšina, přesto někdy dokážou ostatním pořádně znepříjemnit život. Jak by se měl milovník tabáku chovat ve společnosti, aby zbytečně neobtěžoval své okolí, shrnují následující body:
1. Cigareta na veřejném prostranství
Pokud vás přepadne chuť na tabák na veřejném prostranství, je slušné zeptat se lidí kolem vás, zda jim kouření nebude vadit. Pokud je na místě takříkajíc přelidněno, vyčkejte raději na méně frekventované místo.
2. Kouření při chůzi
Dopřáváte-li si cigaretku v pohybu, je samozřejmostí držet ji tak, abyste svou neopatrností nepopálili někoho, kdo zrovna prochází kolem vás.
3. Směr kouře
Abyste nefoukali cigaretový kouř přímo do obličeje druhých, zkontrolujte směr větru. Pokud budete na toto pravidlo myslet ihned po zapálení cigarety, předejdete tak mnohým konfliktům, které by jinak mohly vzniknout.
4. Kouření před budovou
V případě, že jste nuceni odejít z budovy, protože uvnitř není kouření povoleno, nestoupejte si s cigaretou hned vedle východu. Vystavovali byste tak tabákovému kouři každého, kdo prochází kolem vás dovnitř nebo ven. Ideální je vzdálit se až za nejbližší roh, je-li to možné.
5. Kam s nedopalky
Odhazování nedopalků na zem je stejně nevhodné jako zbavení se jakýchkoliv jiných odpadků tímto způsobem. Pamatujte, že popelník či odpadkový koš nikdy nejsou tak nedostupné, jak se možná na první pohled může zdát.
Kouření povoleno
I když jste si dali práci s vyhledáním místa, kde informační cedule kouření přímo povolují, může se stát, že vás někdo požádá, abyste cigaretu odložili. V takovém případě můžete dotyčného zdvořile upozornit, že neděláte nic zakázaného.
(veri)
Zdroj: www.ehow.com